Bp Kazimierz Ryczan ustanowił 12 nowych Nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

W dniach 2-3 grudnia 2016 r. w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej im. Arcybiskupa Jerzego Matulewicza w Skorzeszycach odbyły się Rekolekcje Adwentowe dla Nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej diecezji kieleckiej. Coroczne spotkanie jest stałym elementem formacji.

W tych dniach uczestnicy mieli możliwość przystąpienia do Sakramentu pokuty, a wspólny śpiew, modlitwy i adoracja Najświętszego Sakramentu wprowadziły ich do wysłuchania kilku konferencji związanych z życiem eucharystycznym.

Tegoroczne konferencje tematyczne głosili ks. dr Tomasz Siemieniec i ks. Marceli Frączek.

Radosnym wydarzeniem na zakończenie Rekolekcji była Msza św., której przewodniczył biskup senior Kazimierz Ryczan, podczas której 12 mężczyzn przyjęło posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. Biskup senior wygłosił także okolicznościową homilię. Tegoroczni kandydaci przygotowywali się pod kierunkiem ks. dr. Mirosława Kowalskiego.

We Mszy św. uczestniczyli proboszczowie, kapelani szpitalni, inni księża oraz rodziny kandydatów i inni nadzwyczajni szafarze z naszej diecezji.

Od kilku lat można zauważyć, że proboszczowie i kapelani szpitalni, kierując się troską o wiernych, występują o organizację kursów przygotowujących kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. Ma to zabezpieczyć w parafiach możliwość zaniesienia Ciała Pańskiego wiernym, którzy tego pragną, w niedziele, święta i pierwsze piątki miesiąca, a choroba i ułomność fizyczna uniemożliwia im uczestnictwo we Mszy św. w kościele. Księża w tych dniach odprawiają Msze św. i spowiadają, w związku z tym trudno im udawać się do chorych i niedołężnych.

Marek Galiński

Zobacz: Galeria zdjęć (Foto: Leszek Trzciński)