Bp Marian Florczyk Ambasadorem Regionu

Biskup Marian Florczyk w czasie 65. Plebiscytu Sportowego 2016 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu otrzymał wyróżnienie – Ambasador Regionu. Przyznała je plebiscytowa kapituła.

- „Bardzo się cieszę i dziękuję za to wyróżnienie. O naszym regionie, o ludziach sportu z Kielecczyzny, mogę mówić tylko dobrze. To, co zawsze powtarzam, istotą sprawy jest wspólnota. Powinniśmy się wzajemnie wspierać i troszczyć się o siebie. Dziękuję Panu Bogu za to, że wlał w moje serce troskę o ludzi, że uchronił mnie od nienawiści” – mówił bp Marian Florczyk, który jest także delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw duszpasterstwa sportowców.

Ksiądz Biskup przyznał, że nie zaskoczyły go wyniki plebiscytu. – „Vive Turon jest najlepszą drużyną w Europie, wielu zawodników z Kielc grało na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie im towarzyszyłem. Karol Bielecki był królem strzelców igrzysk, chorążym reprezentacji. Za te sukcesy jak najbardziej należało się zwycięstwo Karolowi i trenerowi Tałantowi Dujszebajewowi. Można powiedzieć, że Kielce są znane na świecie właśnie dzięki Vive i piłce ręcznej, bo przy relacjach z meczów Ligi Mistrzów Kielce są na ustach kibiców piłki ręcznej na całym świecie. To są ambasadorzy naszego miasta i regionu. Poza tym to są sympatyczni ludzie, z których można czerpać wzór. Są źródłem naszej radości” – dodał bp Florczyk.

Drugie miejsce w plebiscycie zajął Daniel Adamiec, pięściarz klubu Rushh Kielce. Okazało się, że jego ciocia chodziła z biskupem Marianem do jednej klasy. – „Daniel to bardzo sympatyczny chłopak. Właśnie powiedział mi, że z ciocią chodziłem do szkoły. Była moją dobrą koleżanką. Mamy spotkania klasowe z koleżankami i kolegami ze szkoły średniej, przynajmniej cztery razy w roku. Przy kawie wspominamy tamte lata. Zapraszamy też nauczycieli, tych, którzy jeszcze żyją. I dlatego cieszę się, że Daniel też jest wśród laureatów” – podkreślił bp Florczyk.

W czasie gali Ksiądz Biskup rozmawiał z wieloma sportowcami i trenerami. –„Jest bardzo miła, serdeczna atmosfera. Cieszę się, że po raz kolejny mogę brać udział w tej uroczystości. Życzę wszystkim miłej zabawy, a ja idę już do domu trochę popracować i pomodlić się” – dodał duszpasterz polskich sportowców.

Dorota Kułaga
„Echo Dnia"