Bp Marian Florczyk do dziennikarzy: Jesteście najczęstszym gościem w domach

„Dziennikarze są najczęstszym gościem w domach, w słowach wypowiadanych, w obrazie, w słowie pisanym, literackim. Szczególnie dla tak wielu dzisiaj ludzi samotnych, jest to słowo pokrzepienia, a dziennikarz staje się domownikiem” – mówił bp Marian Florczyk do dziennikarzy, podczas świątecznego spotkania zorganizowanego w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Inicjatorem spotkania jest wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która zaprosiła parlamentarzystów, posłów, polityków regionu świętokrzyskiego oraz dziennikarzy lokalnych mediów. Składano sobie życzenia i łamano się opłatkiem, a słowo do dziennikarzy wygłosił bp Marian Florczyk.

Zachęcał do takiego przekazu, który „podniesie człowieka”; zaapelował, abyśmy wszyscy nawzajem chronili czystość słowa, które szczególnie na ulicach jest przeplatane wulgaryzmami, a Polska pozostaje niechlubnym przykładem w tym zakresie.

Biskup podkreślił także znaczenie lokalności. – „W tych dniach myśli biegną do rodzinnych domów. Ten dom dla człowieka i Polaka to nie tylko dom rodzinny, ale region, nasz ojczyźniany dom. Moim marzeniem byłoby, żeby także ci, którzy mieszkają gdzieś dalej (a diecezja kielecka obejmuje także województwo małopolskie i śląskie), mogli powiedzieć: ja przynależę do ziemi świętokrzyskiej. To jest bardzo ważne dla identyfikacji” – zaznaczył hierarcha.

Biskup przypomniał także, że Jezus, choć mógł urodzić się w luksusie wybrał skromną grotę, aby „każdy mógł się identyfikować z miejscem jego narodzenia”.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Relacja na stronie Radia Kielce