Bp Marian Florczyk: Zakaz modlitwy dla piłkarzy to naruszenie wolności religijnej

„Zakaz modlitwy dla piłkarzy Brazylii to naruszenie wolności religijnej, bez względu na wyznawaną wiarę" – powiedział bp Marian Florczyk. Zdaniem delegata KEP ds. duszpasterstwa sportowców, nie można odbierać wolności religijnej sportowcom, gdyż jest ona oznaką szerszej wolności i szacunku dla drugiego człowieka.

Brazylijski dziennik „O Globo" poinformował, że podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata zawodnicy reprezentacji Brazylii będą musieli zrezygnować z praktykowanych dotychczas gestów religijnych. Wspólnej modlitwy zarówno na boisku przed rozpoczęciem gry, jak i w hotelu miał zabronić piłkarzom sztab trenerski „canarinhos". Kierownictwo ekipy uzasadnia swoją decyzję tym, że chce w ten sposób uniknąć niepotrzebnych napięć w kadrze.

Zdaniem bp. Mariana Florczyka, podobne informacje pojawiały się w przeszłości i dotyczyły nie tylko piłkarzy, ale zawodników różnych dyscyplin. – „Takie sygnały, aby nie okazywać wiary czy symboli religijnych płynęły już wcześniej, ale piłkarze podchodzili do tego z pełną wolnością i ta wolność była respektowana. Wbiegając na murawę czynili znak krzyża lub wznosili w górę palce w dowód wdzięczności Bogu" – przypomniał delegat ds. duszpasterstwa sportowców.

W opinii bp. Florczyka, taki zakaz nikomu nie służy dobrze, gdyż ogranicza wolność, „tym bardziej, że modlitwa przed meczem nie była złamaniem jakiegoś regulaminu, ani nie była przeszkodą w rozgrywaniu meczu”.

tekst za: niedziela.pl