Bp Odzimek w Smardzowicach: Uczcie się od Maryi pokory i posłuszeństwa

Tradycyjnie – w II niedzielę października obchodzono Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej w Sanktuarium w Smardzowicach. Sumie przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Adam Odzimek z Radomia.

Przez cały dzień smardzowickie Sanktuarium nawiedzało wielu pielgrzymów i parafian. Przez cały dzień kazania odpustowe głosił ks. Michał Haśnik, który w roku 2008 odbywał w tej parafii praktykę diakońską.

W samo południe rozpoczęła się Suma Odpustowa z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry i wielu wiernych. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Adam Odzimek z Radomia. Wraz z biskupem przy ołtarzu stanęli: ks. kan. Piotr Bugaj, emerytowany proboszcz ze Smardzowic i ks. Michał Haśnik. Byli obecni także księża z dekanatu skalskiego na czele z ks. dziekanem Janem Robakiem.

W homilii hierarcha zachęcał do nieustannego odmawiania różańca i do bezgranicznego zaufania Maryi. – „Uczcie się od Maryi pokory i posłuszeństwa”.

Na zakończenie kazania bp Odzimek wezwał wszystkich do modlitwy o ulgę w cierpieniu dla ciężko chorego proboszcza i kustosza ks. kan. Bogusława Bodzionego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł być obecny w kościele.

Mszę św. zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Sanktuarium.

Wizerunek Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem, nieznanego autora z XV/XVI wieku, odbiera cześć w Smardzowicach w dekanacie skalskim, na krańcach diecezji kieleckiej.

Obraz ofiarowała kościołowi w 1598 r. żona Jacka Bąka, administratora okolicznych dóbr. Zarówno w rejonie miasta Skały, jak i w całej Polsce szerzył się kult Maryi ze Smardzowic, a wierni szli do Niej w pielgrzymkach.

W Smardzowicach kościół parafialny istniał od 1325 r. Po pożarze w 1570 r. wybudowano nową modrzewiową świątynie, która służyła parafii do 1938 r. Obecny kościół zbudowano w latach 1907 – 1918. Cudowny obraz, przeniesiony do nowego kościoła, ukoronowali w 1972 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Korony zostały skradzione w 1984 r. Ponownej koronacji dokonał bp kielecki Stanisław Szymecki w 1986 r. Odnalezione, ale pocięte na części, skradzione korony można dzisiaj oglądać w kościelnych gablotach. Parafia liczy ok. 2,5 tys. wiernych.

mhas