Bp Piotr Skucha z Sosnowca na Odpuście w Miechowie

„Jeżeli ta świątynia nie będzie spełniała swojej funkcji, nie będzie tu słuchany głos Boga, to ta świątynia może być zniszczona” – mówił bp Piotr Skucha, komandor z gwiazdą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie podczas obchodów 214. rocznicy konsekracji Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

Uroczystości odpustowe, 15 lipca 2016 r. w Miechowie rozpoczęły się Drogą Krzyżową w krużgankach Sanktuarium, którą poprowadzili Damy i Kawalerowi Zakonu Bożogrobców.

O godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Piotra Skuchy z Sosnowca. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. dr Adam Perz - kanclerz Kurii Diecezji Kieleckiej, Kanonicy Kapituły Miechowskiej oraz licznie zebrani kapłani.

W homilii bp Skucha podkreślił znaczenie świątyni i jej fundamentu na którym ma być budowana: - „Dlatego tak ważny jest fundament, którym jest Chrystus. To na nim możemy budować życie narodowe i społeczne(...). Jeżeli nie będziemy mieć związku z Chrystusem, to budowla może runąć. Fundamentem Kościoła jest Chrystus, a my stanowimy żywe kamienie, które kładzione są na tym fundamencie”.

Znaczenie miechowskiej świątyni podkreślił także w swoim słowie kustosz i proboszcz Bazyliki Grobu Bożego ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk: - „Świątynia jest znakiem Boga i miejscem spotkania z Nim. W niej Bóg udziela nam swoich darów: wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem i karmi Ciałem Swego Zmartwychwstałego Syna. Ta miechowska świątynia jest naszym wspólnym domem, gdzie spotykamy się by wyznawać wiarę i odnaleźć siebie jako Kościół – żywą świątynię Boga”.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli przez krużganki w procesji eucharystycznej, którą zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W uroczystościach odpustowych wzięli udział m.in.: Członkowie Zakonu, Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciele władz samorządowych, pielgrzymi z Warszawy, goście i parafianie.

Konsekracji odbudowanego kościoła w Miechowie dokonał 15 lipca 1802 r. ostatni przełożony generalny zakonu bożogrobców, bp Tomasz Nowina Nowiński, proboszcz miechowski.

pkun

Zobacz: Galeria zdjęć