Bp Ryczan: autorytetem jest Jezus, a nie prezydenci, komisarze, dziennikarze

„Autorytetem dla nas jesteś Ty - Jezu Ewangelii, a nie komisarze, nie prezydenci, nie redakcje tygodników, nie dziennikarze, nie trybunały unijne czy stanowe” – mówił w Kielcach podczas uroczystości Bożego Ciała bp Kazimierz Ryczan.

W homilii zwrócił uwagę na motywację ludzi idących dzisiaj w procesjach eucharystycznych, na niepokojące zanikanie tożsamości chrześcijańskiej w Europie i na różnice pomiędzy stołem eucharystycznym – „zastawionym przez Jezusa”, a stołami współczesnego świata, przy których w różnych celach gromadzą się ludzie. Zauważył, że wokół stołu w Boże Ciało gromadzą się ludzie wierzący w Ewangelię, aby wzorem przodków wyznać wspólnie wiarę, aby „wyśpiewać Bogu dziękczynienie za wszystko: za radość z uratowania zasypanego górnika i za wielki smutek po tragedii smoleńskiej”.

Nikt, poza Jezusem, nie zaproponuje stołu ołtarzowego. „Ten stół różni się od stołu historycznej Targowicy, od stołu w Jałcie, Norymberdze, od okrągłego stołu, od pełnego do dziś niedopowiedzeń stołu w Magdalence. Różni się od stołów moskiewskich, warszawskich, paryskich i brukselskich. Na stole z wieczernika leży Ciało i Krew Chrystusa” – mówił biskup kielecki. Jego zdaniem, wszyscy wzmocnieni dzisiaj „Chlebem Mocnych” - na złość potrafią „nie odpowiadać złością, na nienawiść - nienawiścią, na kłamstwo – kłamstwem, na gwałt – gwałtem, na głupotę – głupotą”.

„Przychodzimy, by zrozumieć, że polityka i gospodarka nie mogą rozmijać się z prawdą, wiarą, moralnością, autentycznym dobrem obywateli. Gromadzimy się, by grzechu nie nazywać cnotą, by rodzina stanowiła więź taty, mamy i dzieci a nie kontrakt jednopłciowych kochanków. Gromadzimy się i potwierdzamy, że autorytetem dla nas jesteś Ty, Jezu Ewangelii” – podkreślał hierarcha.

Bp Ryczan zauważył także kontekst historyczny mówiąc, że „początki historii Tej Wielkiej Tajemnicy Wiary sięgają Wielkiego Czwartku”, a na ziemi świętokrzyskiej liczą blisko tysiąc lat. Już dziesięć wieków temu Władysław Herman wskazał miejsce, w którym można było sprawować Eucharystię, czyli modrzewiowy kościółek dedykowany św. Wojciechowi. Z kolei biskup Gredko „zaprosił Jezusa z uczniami nieco później na wzgórze katedralne do murowanego kościółka, przy którym błogosławiony Wincenty Kadłubek ustanowił parafię. Kielecki wieczernik liczy prawie tysiąc lat” – mówił bp Ryczan. Podkreślił także, że w Kielcach zapraszamy Jezusa do dwudziestu ośmiu świątyń, do kaplic klasztornych i szpitalnych.

Jednak, zdaniem biskupa kieleckiego, przygotowanie stołu – wieczernika nie wystarczy. „Na terenie krajów zachodniej Europy widnieją piękne wieże kościołów przypominające dawną świetność religijną tych krajów. Bramy większości są zamknięte. Drogi do kościoła porosły trawą. Na niektórych świątyniach pojawiły się nowe szyldy: sala koncertowa, ekspozycja muzealna, restauracja – zostały sprzedane. Inne świątynie zostały zburzone celem uzyskania terenu. Jezus nie przestaje pytać: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć paschę z moimi uczniami? Nie ma odpowiedzi, bo zabrakło kapłanów” – mówił bp Ryczan, dziękując zarazem za nowych kapłanów w Polsce i 10 wyświęconych ostatnio w Kielcach oraz za ponad 700 kapłanów, którzy dzisiaj sprawują Eucharystię w ponad 300 parafiach diecezji kieleckiej.

Brakuje powołań w m.in. Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, gdzie niegdyś kwitło gorliwe kapłaństwo, upatrywał w swoistym „niewolnictwie” współczesnego człowieka Europy.

„Jezus zwraca się do człowieka wolnego, nie do niewolnika, nie do niewolnika bogactw, niewolnika kompletniej swobody, niewolnika kłamstwa, niewolnika masonerii, niewolnika kompletnej obojętności, niewolnika sekularyzmu, niewolnika nienawiści Boga. Niewolnik nie zna już mowy wolności, nie zna mowy modlitwy, nie zna drogi Ewangelii, chociaż w sklepach i księgarniach można znaleźć tą księgę” – mówił bp Kazimierz Ryczan.

Cytował także badania z Wiednia dotyczące statusu chrześcijan. „Badania z Wiednia wskazują, że 74 proc. chrześcijan w Europie uważa się za "bardziej dyskryminowanych niż wyznawcy innych religii lub ateiści". 71 procent pytanych zwraca uwagę, że zasadniczo media nie szanują chrześcijan, a 61 procent respondentów potwierdza dyskryminację w miejscach pracy. Badania wskazują, że we Francji, która uchodzi za kraj tolerancyjny, w 2010 roku aż 84 procent przypadków aktów wandalizmu to ataki na miejsca kultu” – mówił biskup kielecki.

Zaapelował, w imię wspólnego Polakom miana chrześcijan, naznaczonych znakiem jednego chrztu - o przezwyciężenie „podziałów wynikających z logo partii politycznych. Ważna jest Polska, ważne są Kielce i dobro narodu, a nie radość z pokonania przeciwnika partyjnego. Z podziałów cieszy się tylko szatan. Co zbudujemy w rozproszeniu?” – zaapelował bp Ryczan, modląc się o siłę Chlebem Eucharystycznym, który pozostaje Chlebem Życia, Jedności, Mocnych”.

Po zakończeniu Mszy św. uroczysta procesja przeszła ulicami: Jana Pawła II, Seminaryjską, Żeromskiego, przez plac Moniuszki i dalej ulicą Kościuszki do kościoła św. Wojciecha. Ołtarze były przy gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, u zbiegu ulic Kościuszki i Bodzentyńskiej oraz na placu przed kościołem św. Wojciecha.

dziar
tekst za: www.ekai.pl