Bp Ryczan do młodych kapłanów: „stańcie się budowniczymi domu dla Jezusowych dzieci”

Już po raz jedenasty kapłani diecezji kieleckiej spotkali się na dorocznej Pielgrzymce młodych kapłanów - tym razem w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodzin w Kielcach. Prawie 20-osobowej grupie księży przewodniczył Administrator Diecezji Kieleckiej bp Kazimierz Ryczan oraz ks. prałat Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny kapłanów.

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych przez proboszcza, a zarazem kustosza sanktuarium ks. prał. Jana Iłczyka oraz ks. prał. Tomasza Rusieckiego.

W dalszej części spotkania młodzi księża wysłuchali konferencji, przygotowanej przez ks. dr. Andrzeja Kaletę, który nakreślił najważniejsze cechy św. Józefa, jako wzoru dla współczesnego kapłana. Prelegent przedstawił całe życie św. Józefa w kontekście życia kapłańskiego. „Życie Józefa było proste, bo prosta była jego dusza. (…) Wasze świadectwo ma być proste, niezafałszowane”. Analizując poszczególne teksty biblijne, odnoszące się do postaci św. Józefa, mówił dalej: (…) Trzeba być w ciszy, aby usłyszeć co mówi Bóg. Milczenie Józefa ma wymiar adoracji. Józef kochał milczenie. Trzeba, abyśmy i my sami zasmakowali w milczeniu wśród zgiełku medialnego. (…)” - wołał ks. Kaleta.

Po konferencji rozpoczęła się cześć modlitewna. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem księża medytowali nad swoim kapłaństwem. Rozważania prowadził ks. Tomasz Rusiecki. W czasie Adoracji można było także skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W swojej homilii zwrócił szczególną uwagę na postać patrona dnia św. Łukasza oraz św. Józefa. „Ten, kto poszedł na ścieżkę Boga, ten musi po niej chodzić. Ten, kto chodzi swoimi ścieżkami, ten staje się nieszczęśliwy” - zaznaczył bp Ryczan. Na zakończenie homilii, bp Ryczan wypowiedział znamienne słowa, dając w ten sposób swoisty program dla młodych kapłanów: „(…) Stańcie się budowniczymi domu dla Jezusowych dzieci, aż do końca!”- wołał hierarcha.

Na zakończenie Mszy św., w imieniu wszystkich kapłanów, życzenia i podziękowania za wieloletnią posługę biskupią w naszej diecezji złożyli ks. Jacek Malewski i ks. Bartosz Sikora, wikariusze parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kielcach.

Po Eucharystii, dzięki życzliwości ks. kustosza, wszyscy kapłani udali się na posiłek na plebanię.

Parafię św. Józefa Robotnika w Kielcach, erygował w 1958 r. bp Czesław Kaczmarek, wydzielając nowy okręg parafialny z macierzystych parafii Św. Wojciecha i katedralnej. Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę, według projektu inż. Adama Klimka. Jej wnętrze zaprojektowała Izabella Borowska. Kaplicę poświęcono 21 września 1958 r. Budowniczym kościoła Św. Józefa Robotnika był ks. proboszcz Jan Kudelski. Dwukondygnacyjną Świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. Kamień węgielny pochodzący z Grobu Św. Piotra w Rzymie (poświęcony przez papieża Pawła VI) 10 października 1976 r. wmurował bp Jan Jaroszewicz. W nawie umieszczono ołtarze Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Św. Józefa. W tym ostatnim znajduje się kopia cudownego obrazu Św. Józefa z Kalisza wykonana przez Krzysztofa Jackowskiego. Kościół Św. Józefa Robotnika jest diecezjalnym sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodzin.

Ks. Krzysztof Tkaczyk