Bp Ryczan do środowiska akademickiego: nie lękajcie się otworzyć drzwi uczelni Chrystusowi

„Nie lękajcie się otworzyć Chrystusowi drzwi uczelni, samorządów gminnych, miejskich, drzwi akademików” – mówił dzisiaj bp Kazimierz Ryczan do rektorów, dziekanów, nauczycieli akademickich i studentów większości uczelni kieleckich, którzy uczestniczyli w Eucharystii w nowym kościele akademickim, z okazji inauguracji roku akademickiego.

W homilii bp Ryczan nawiązał do dzieła życia św. Jana Pawła II, z racji jego wspomnienia liturgicznego i patronowaniu nowemu kościołowi akademickiemu, który był konsekrowany w 2014 r.. Kościół jest p.w. św. Jana Pawła II. Bp Ryczan przypomniał wydarzenia sprzed 30 lat, gdy biskup Krakowa został wybrany na Stolicę Piotrową „spośród Polaków i kapłanów żyjących za żelazną kurtyną”, wspominał jego postawę modlitwy.

„Dojrzewanie umysłu i serca zdobywa się na modlitwie. Pasterz o hiobowej duszy pasł swoje owce na kolanach. Tak wykuwa się kapłaństwo, tak wykuwa się postawę profesora, pedagoga, inżyniera, ojca i matki” – powiedzaił bp Ryczan.

Zaapelował o umiejętność świętowania. „Studia bez umiejętności świętowania upodobniają ludzi do mieszkańców obozów koncentracyjnych” - zauważał. Przypomniał papieskie wezwanie „W górę serca”, odnosząc je do aktualnej sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej. Przypominał, że „Kielce należą do kielczan”, nie do jakiejkolwiek partii politycznej.

Ks. Rafał Dudała, diecezjalny duszpasterz akademicki przedstawił plany środowiska Duszpasterstwa Akademickiego „Wesoła 54” na najbliższy rok.

Wśród nowych inicjatyw jest m.in. powołanie „Talentu Młodych” przy duszpasterstwie przedsiębiorców i pracodawców „Talent”, z akademickim biurem karier, inauguracja działalności Ośrodka Inspiracji Psychologicznej, czy powołanie Kieleckiego Forum Myśli Chrześcijańskiej we współpracy z kieleckim seminarium.

Z nowym rokiem akademickim w kościele św. Jana Pawła II Msza św. jest sprawowana codziennie o godz. 18.30 (dni powszechnie) i 17. 30 (w niedziele). „Zapraszamy także żaków, ich rodziców, dziadków, przyjaciół na różaniec w intencji studentów, pół godziny przed Mszą” – zachęca ks. Rafał Dudała.

Jest także propozycja pogłębionych pierwszych piątków miesiąca, z Adoracją Najświętszego Sakramentu, Mszą św. i uwielbieniem. Wtorki i czwartki to z kolei cykliczne spotkania w DA. We wtorki zaplanowano przede wszystkim poznawanie i przyswajanie nauczania św. Jana Pawła II, tematy związane z poznawaniem samego siebie i relacji z innymi oraz „pogwarki filozoficzne”. W czwartki wątkiem wiodącym będą zagadnienia duchowości, a także spotkania w ramach Kręgu Biblijnego.

DA skupia przede wszystkim studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Politechniki Świętokrzyskiej, a także – w mniejszym stopniu - Wyższej Szkoły Umiejętności i Wszechnicy Świętokrzyskiej.

tekst za www.ekai.pl