Bp Ryczan konsekrował Krzyżmo i poświęcił olej chorych

Blisko 300 kapłanów z całej diecezji przybyło w Wielki Czwartek, 28 marca 2013 r. do Bazyliki Katedralnej w Kielcach na Mszę św. Krzyżma, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan wraz z biskupami pomocniczymi Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą.

Homilię bp Ryczan poświęcił rozważaniom na temat „daru jedności kapłanów” oraz ich misji i posłannictwa. Przypomniał, że dzisiejsza liturgia, która gromadzi „prezbiterium diecezjalne wokół biskupa jest symbolem jedności i tę jedność wyraża”.

„Syn Boży przychodzi na ziemię, aby przywrócić zerwaną jedność człowieka z Bogiem” – przypominał bp Ryczan. Zerwanie jedności z Kościołem jest, zdaniem biskupa, „zerwaniem miłości i przyjaźni”, jest „raną zadaną mistycznemu Ciału Chrystusa”. Bp Ryczan zauważył, że zewnętrzne trwanie w godnościach kapłańskich nie jest tożsame z jednością kapłańską. Przypomniał, że „stół i chleb jednoczy”, ale „Judasz odpadł od jedności, bo zamknął się na Pana”. Jest on przykładem, że nie wystarczy „trwanie przy stole i picie z jednego kielicha”.

Biskup Kielecki zwracając się do kapłanów podkreślił, że „namaszczenie Duchem Świętym jest powierzeniem urzędu charyzmatycznego”, ale udzielanemu nie tylko kapłanom i ich celom, ale przede wszystkim - „wspólnocie wierzących”. – „To nie ksiądz otrzymuje parafię, to parafia otrzymuje księdza, wyposażonego w mandat namaszczenia Duchem Świętym” - mówił bp Ryczan.

Kapłani są wezwani do głoszenia Dobrej Nowiny oraz do tego, że „droga do nieba prowadzi przez chrzest i wiarę w Jezusa Chrystusa”. Przypomniał także, że kapłan „to pierwszy świadek i minister tajemnicy Ofiary Jezusa” oraz że przy Eucharystycznym stole składa on ofiarę również z siebie. Zaapelował, aby z tej ofiary nie wykluczać wrogów. Zwracając uwagę na szerzące się „zjawisko ludzi bez twarzy (…), zbuntowanych kapłańskich cieni”, zaapelował, aby Eucharystia była „przeproszeniem za oszczerstwa braci kapłanów” .

Po homilii księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Po Mszy św. tradycyjnie bp Ryczan zaprosił wszystkich księży do Domu Biskupiego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl