Bp Ryczan konsekrował trzy wdowy

Trzy kolejne wdowy konsekrował w niedzielę 4 listopada w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie bp Kazimierz Ryczan. Obecnie w diecezji kieleckiej posługują cztery dziewice konsekrowane, siedem wdów oraz jeden wdowiec - jedyny w Europie.

W homilii bp Ryczan rozważał przykazanie miłości Boga. Podkreślał m.in., że ze słów: „Będziesz miłował Pana Boga swego” nie zwalniają żadne okoliczności życia.

„Te słowa są skierowane do wszystkich bez wyjątku. Bóg nie robi różnic między ludźmi” – mówił. Zauważył, że z miłości do Boga „nie zwalnia ani starość, ani nawet ciężka choroba, ani zapracowanie, zagonienie i poświęcenie sprawom dla drugich. Z miłości do Boga nie zwalnia służba Ojczyźnie”. Przykazanie miłości Boga wypełniają szczególnie osoby konsekrowane.

Zwracając się do konsekrowanych wdów biskup kielecki stwierdził: „Jemu poświęcanie swój wdowi czas, by stać się apostołem miłości Boga i bliźniego w dzisiejszym świecie”.

Konsekrowane dziś wdowy są mieszkankami Miechowa i Kielc.

Irena Wawszczak pochodzi z parafii katedralnej w Kielcach, natomiast Jadwiga Stano i Danuta Banach to mieszkanki Miechowa. Wszystkie udzielają się we wspólnotach parafialnych, np. w Rycerstwie Niepokalanej, w kołach różańcowych i Apostolacie Maryjnym. Wdowy pomagają też m.in. w Areszcie Śledczym i w różnych dziełach miłosierdzia.

„W naszej diecezji obserwujemy wzrastające zainteresowanie tą formą posługi” – informuje ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Kandydatki do konsekracji – wdowy lub dziewice - przygotowują się do tej formy posługi w Kościele przez ok. dwa i pół roku pod kierunkiem ks. Tomasza Rusieckiego. Jest to okres rozeznawania przez nich i opiekuna duchowego autentyczności ich powołania, poprzez np. modlitwę, medytację, pogłębianie wiary i studiów nad nauką Kościoła. Tego rodzaju decyzję musi uprawomocnić biskup kielecki, który rozmawia z kandydatkami do konsekracji. Formacja jest kontynuowana także po konsekracji.

„Spotykamy się raz w miesiącu na dniach skupienia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Wspólnie się modlimy, dzielimy naszymi sprawami, jest czas na herbatkę, integrację” – mówi KAI Ewa Bednarska, wdowa z Kielc.

Przygotowania do konsekracji rozpoczęły trzy kolejne wdowy oraz trzy dziewice. „Ten rodzaj powołania to szczególny znak naszych czasów i poszukiwania przez wielu ludzi radykalizmu w życiu” – mówi ks. Rusiecki.

W Polsce odradza się znany z pierwszych wieków chrześcijaństwa stan dziewic i wdów konsekrowanych. Jest on obecny w połowie polskich diecezji. Konsekracja dziewic odbywa się po wcześniejszym zgłoszeniu do biskupa diecezjalnego i po odbyciu formacji. Pod kierunkiem biskupa i kierownika duchowego osoby konsekrowane podejmują różne formy zaangażowania w diecezji.

dziar
tekst za: www.ekai.pl