Bp Ryczan na Wszystkich Świętych: niech tego dnia nie zdominuje smutek

Niech tego dnia nie zdominuje smutek, każdy z nas ma przygotowane mieszkanie w domu Ojca, którego nie zniszczą problemy ekonomiczne, niegroźne mu tornada – mówił w uroczystość Wszystkich Świętych bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

Dzisiejsze święto, zdaniem biskupa, mobilizuje przede wszystkim do „złożenia Bogu Ojcu dziękczynienia za dar zbawienia”, gdyż od „czasu wielkanocnego poranka śmierć już nie panuje”. Hierarcha zaapelował, aby myśli wszystkich stojących nad grobami bliskich, nie zdominował smutek, gdyż każde „dziecko Boże ma przygotowane mieszkanie w domu Ojca”. Tego domu nie zniszczą ekonomiczne i gospodarcze problemy, niegroźne mu tornado czy eksmisja.

„Do domu Ojca nas wszystkich prowadzi krzyż” – podkreślał bp Ryczan, mówiąc o wielowiekowej obecności znaku krzyża w domach rodzinnych, o krzyżach noszonych na piersiach, stawianych we wsiach i miastach, na rozstajach dróg, na mogiłach.

„Przyzywamy was dzisiaj wszyscy święci, byście nas prowadzili do domu Ojca” – mówił Biskup Kielecki, wymieniając m.in. św. Piotra Apostoła, św. Kazimierza Królewicza oraz bł. Józefa Pawłowskiego – proboszcza katedralnego z Kielc, zamordowanego w Dachau.

Przypominając postawę św. Joanny Beretty Molli, która oddała życie za swoje czwarte z kolei dziecko – bp Ryczan zestawił jej przykład z głośną sprawą Agaty z Lublina, nastolatki która zasądziła Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu za trudności w usunięciu ciąży. „Wstrząsające, że matka chciała w ten sposób zarobić i zarobiła” – mówił bp Ryczan.

Msza św. była sprawowana w głównej alei Cmentarza Nowego, w pobliżu grobowca kanoników katedralnych. Poprzedziła ją Droga Krzyżowa za zmarłych. Natomiast na Cmentarzu na Piaskach Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk, a na cmentarzu komunalnym na Cedzynie – bp Kazimierz Gurda.

dziar
tekst za: www.ekai.pl