Bp Ryczan o abdykacji papieża: dla rządzących na całym świecie to lekcja, jak można odejść z klasą

„Niech rządzący na całym świecie i w Polce popatrzą, jak można odejść z klasą” – mówi w rozmowie z KAI bp Kazimierz Ryczan oceniając decyzję o abdykacji, podjętą przez Benedykta XVI.

Biskup nie ma wątpliwości, że Ojciec Święty podjął tę decyzję z wielką roztropnością, po długim namyśle i z troską o Kościół. „Przyjęliśmy ją z wielkim zaskoczeniem, ale i z szacunkiem nad ogromną wrażliwością i zdolnością do oceny swoich możliwości” – mówi bp Ryczan. Zauważaył, że papież ”myśląc od roku na temat usunięcia się w cień, wszystko roztropnie przemodlił i rozważył”, a przy tym dał czas nam wszystkim – całemu Kościołowi - do przygotowania się na moment historycznej zmiany.

Biskup podkreślił, że Głowa Kościoła i państwa watykańskiego, jest nie tylko urzędnikiem, ale i kapłanem, który ma być wzorem i prowadzić wiernych.

Bp Ryczan nie obawia się o losy Kościoła ani o to, że papieska decyzja w jakikolwiek sposób zachwieje Watykanem. „Kościół jest Chrystusowy i święty, a papież jest jego wiernym, widzialnym sługą. Nastąpi zmiana sługi” – mówi. Uważa także za bezzasadne porównywanie „stylu odejścia” Jana Pawła II i Benedykta XVI, jako zupełnie różnych osobowości i apostołowania.

dziar
tekst za: www.ekai.pl