Bp Ryczan o Prymasie Glempie: był wierny Kościołowi

„Był wierny Kościołowi i wierny Polsce” – tak o zmarłym Prymasie Józefie Glempie mówi bp Kazimierz Ryczan. Biskup Kielecki wspomina Prymasa Glempa jako człowieka zatroskanego o Polskę, doskonale znającego historię, „pochylającego głowę nad chlubną przeszłością kraju, nad mogiłami partyzanckimi. Ważne dla niego były sprawy ludzkie, konkretne jak i dotyczące całego Kościoła.

Bp Ryczan podkreśla, że Kościół poniósł poważną stratę. Biskup Wspomina trudne okoliczności, w których kard. Glemp został Prymasem Polski.”Bardzo trudno być wielkim po kard. Stefanie Wyszyńskim, zwanym Prymasem Tysiąclecia, ale dobrze wykonał to zadanie. Jako sekretarz Prymasa Wyszyńskiego dobrze znał trudne polskie sprawy, a Prymas obdarzał go zaufaniem” – uważa hierarcha. Biskup Ryczan przypomina erudycję i wykształcenie kard. Glempa”. Znał kilka języków, był prawnikiem i humanistą, radził sobie w kontaktach międzynarodowych. Zarazem był życzliwy dla ludzi i skromny, nie lubił kamer i mikrofonów” - uważa Biskup Kielecki.

Wspomina także trudny czas stanu wojennego, kiedy to decyzje kardynała były różnie komentowane i oceniane. „On sam mawiał, że nie zdołał ocalić ks. Jerzego Popiełuszki, ale jednocześnie nie chciał łamać jego woli o pozostaniu w parafii, której służył” - powiedział biskup Kazimierz Ryczan.

Zdaniem bp. Ryczana, kardynał Glemp dobrze czuł się na Kielecczyźnie, gdzie gościł co najmniej raz do roku, odbywając leczenie w Busku–Zdroju. „Pobyt w sanatorium doskonale mu robił. Zawsze wtedy mnie odwiedzał, umawialiśmy się na jeden wieczór i rozmawialiśmy – o sprawach Kościoła, często trudnych, ale także i o historii Kielecczyzny – opowiada Biskup Kielecki. Uważa on, że potrzeba trochę czasu na rzetelną ocenę postaci śp. Prymasa Glempa i że historia odda mu sprawiedliwość.

dziar
tekst za: www.ekai.pl