Bp Ryczan rozpoczął Rok Wiary w diecezji kieleckiej

W sobotę, 13 października o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp Kazimierza Ryczana inaugurująca przeżywanie Roku Wiary w naszej diecezji.

Przed Mszą św. odbyło się czuwanie wprowadzające w Rok Wiary, któremu przewodził ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i ojciec duchowny kapłanów.

Mszę św. razem z bp Ryczanem koncelebrowali biskupi pomocniczy: Marian Florczyk i Kazimierz Gurda oraz ponad 300 księży – przedstawicieli wszystkich parafii w diecezji, którzy przybyli do Bazyliki Katedralnej razem z delegacjami parafian.

Po Mszy św. wszyscy księża proboszczowie wraz z delegacjami podchodzili do księży biskupów, którzy wręczali proboszczom Księgę Pisma Świętego, a wiernym świeckim Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Rzecznik Kurii Diecezjalnej ks. Sławomir Sarek podkreśla, iż jest to "wezwanie do zgłębiania najważniejszych treści wiary, co ma skutkować przygotowaniem do nowej ewangelizacji w parafiach".

Z kolei ks. prałat Tomasz Rusiecki uważa, że symboliczny gest wręczenia Biblii i katechizmu to zaproszenie do pogłębionych studiów – ma „służyć refleksji nad naszą wiarą, aby była coraz lepiej rozeznawana”. – „Rozumiem więcej, bo wierzę” - komentuje ks. Rusiecki.

W diecezjalnej inauguracji Roku Wiary uczestniczyła także młodzież, która przybyła do Kielc na VII Diecezjalny Dzień Młodzieży, który trwał od piątku wieczora.

W jutrzejszą niedzielę, 14 października liturgia rozpoczęcia Roku Wiary odbędzie się we wszystkich kościołach parafialnych.

Z kolei 20 października wyruszy autokarowa pielgrzymka diecezjalna do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tam bp Kazimierz Ryczan zawierzy diecezję kielecką św. Józefowi. W programie tej całodziennej pielgrzymki znajdą się m.in. konferencja z okazji Roku Wiary i nabożeństwo różańcowe, oraz Eucharystia i akt zawierzenia diecezji kieleckiej św. Józefowi. Pielgrzymkę zakończy popołudniowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

mhas

Przeczytaj: Pełny tekst homilii Biskupa Kieleckiego

Foto: Studio "Kamyk"

Oficjalne logo Roku Wiary