Bp Ryczan u Salezjanów: Mowa krzyża jest mową Jezusa

Sumą pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana zakończyły się obchody jubileuszowe 100-lecia salezjańskiej parafii św. Krzyża. W czasie uroczystości od stycznia br. zbierano pieniądze na budowę studni w Czadzie.

Sumę w dniu odpustu podwyższenia Krzyża Świętego celebrowało kilkunastu kapłanów pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana, z udziałem m.in. prezydenta Kielc – Wojciecha Lubawskiego, przewodniczącego Rady miasta – Tomasza Boguckiego, posłów, senatorów, wspólnot i tysięcy wiernych.

Uroczystość rozpoczęło powitanie przez ks. prob. Zygmunta Kostkę chorych, cierpiących, samotnych i wszystkich dźwigających swój krzyż. W homilii bp Kazimierz Ryczan nawiązał do aktualności krzyża, który „nie jest przeszłością, przez dwa tysiące lat męka trwa, zbawienie trwa” – jak zauważał biskup kielecki. „Przez dwa tysiące lat krzyż stoi, przemawia, a mowa krzyża jest mową Jezusa” – mówił bp Ryczan.

Przypomniał także fakty ze stulecia parafii św. Krzyża w Kielcach, którą bp Augustyn Łosiński wydzielił z parafii katedralnej. 95 lat temu objęli ją księża salezjanie, którzy „pochylają się nad dziećmi i młodzieżą, ukazując im ścieżki Chrystusowego krzyża”.

- „Od stycznia przeżywaliśmy rok jubileuszowy stulecia naszej parafii, zatem każdy z kolejnych miesięcy wiązał się z jakimś pożytkiem duchowym, aby przemodlić i przepracować ten jubileusz” – wyjaśnia ks. prob. Zygmunt Kostka SDB. Parafialnym „dziełem ekspiacji za grzechy” nazywa zrealizowaną budowę studni w Czadzie, gdzie pracują salezjanie.

Parafia zbierała ofiary na tę studnię, której replika stanęła przy ołtarzu podczas uroczystości jubileuszowych. W to dzieło włączali się m.in. wolontariusze misyjni oraz powstałe w roku jubileuszowym podwórkowe kółka różańcowe.

Jubileusz rozpoczęto uroczyście w styczniu 2013 r. od błogosławieństwa udzielanego figurką Dzieciątka Jezus z Betlejem. W święto Trzech Króli specjalne błogosławieństwo otrzymały matki oczekujące potomstwa. W lutym odbywały się konferencje w związku z Rokiem Wiary, np. na temat jakości wiary oraz spotkania z parafianami żyjącymi w związkach niesakramentalnych. W kwietniu w parafii gościł świadek życia bł. Jana Pawła II - abp Mieczysław Mokrzycki, miały także miejsce świadectwa osób uzależnionych. Z kolei czerwiec upłynął pod znakiem przypomnienia sylwetki św. Jana Bosko. W lipcu parafię nawiedziły relikwie ojca i założyciela salezjanów – św. ks. Jana Bosko.

Parafia pw. św. Krzyża w Kielcach była erygowana 13 czerwca 1913 r. przez bp. Augustyna Łosińskiego. Wydzielono ją z parafii katedralnej. Od 1918 r. parafią kierują księża salezjanie. Liczy ona ponad 9 tys. wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl