Bp Ryczan wyznaczył sanktuaria odpustowe na Rok Wiary

11 października 2012 r. Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan podpisał dekret o odpustach w Roku Wiary. Wyznaczył tym samym 7 sanktuariów diecezji kieleckiej, gdzie te odpusty można zyskiwać.

Są to: Bazylika Katedralna w Kielcach, Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, Bazylika Grobu Bożego w Miechowie, Sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie, Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie, Sanktuarium Narodzenia NMP w Wiślicy, a także Sanktuarium Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.

Odpust pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać wierni za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do któregoś z sanktuarium wskazanego przez biskupa diecezjalnego oraz do którejś z bazylik papieskich, czy katakumb chrześcijańskich i wezmą tam udział w nabożeństwie , bądź – jak napisano w dekrecie – „będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, „Wyznaniem wiary”, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych”.

Odpust zupełny można także uzyskać uczestnicząc w Roku Wiary w co najmniej trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w „jakimkolwiek kościele lub w stosownym miejscu”.

Możliwość uzyskania odpustu przysługuje także tym z wiernych, którzy w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez biskupa kieleckiego, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając „Wyznanie wiary” oraz, jeśli w dowolnie wybranym terminie podczas Roku Wiary nawiedzą baptysterium lub inne miejsca, w którym otrzymali chrzest i odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

dziar
tekst za: www.ekai.pl