Brzeziny: Wprowadzenie relikwii bł. Jakuba Strzemię

W niedzielę, 20 sierpnia 2017 r. odbyła się w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jakuba Strzemię. Przewodniczył jej o. Rafał Antoszczuk, krzewiciel kultu nowego brzezińskiego patrona.

Relikwie zostały umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu z wizerunkiem bł. Jakuba, który ufundowała rodzina Machulskich z Brzezin. Podczas momentu przekazania relikwii o. Rafał powiedział: „Niech on jako orędownik przed obliczem Bogiem Wszechmogącym, wspiera każdego, kto będzie się modlił przez jego wstawiennictwo, niech oręduje za każdym kapłanem, siostrą zakonną, rodziną, ojcem, matką, młodzieńcem, panną, dzieckiem, chorym, cierpiącym, zagubionym i potrzebującym pomocy. Przyjmijcie zatem w swoją kapłańską opiekę ten wspaniały dar i strzeżcie go z całą gorliwością".

Oprawę liturgii przygotowała młodzież z parafii. W uroczystości uczestniczyły także dwie siostry zakonne pochodzące z parafii Brzeziny. Podczas homilii ojciec franciszkanin podkreślił wyjątkowość postaci bł. Jakuba. Przypomniał, że święci są po to, by ich naśladować. Zachęcał szczególnie do modlitwy przez wstawiennictwo patrona w przypadku bólów głowy oraz problemów, które nas przytłaczają.

Na koniec Eucharystii odbyło się ucałowanie relikwii, przy którym rozdawane były obrazki z wizerunkiem bł. Jakuba.

Błogosławiony Jakub choć pochodzi z dawnych czasów, bo z XIV w. może nas wiele nauczyć. Troszczył się o zbawienie powierzonych jemu wiernych archidiecezji halickiej. Szukał jedności i pojednania wśród zwaśnionych. Radził się Pana Boga i innych osób, gdy miał podjąć ważną decyzję. Miał czas dla drugiego człowieka. Odznaczały go też niezwykłe ubóstwo i skromność. Kronikarz napisał o nim taką pochwałę: „Był to mąż wielkiej cnoty, sławny pobożnością, i życia prostego, mogący być wzorem i przykładem dla innych".

Błogosławiony Jakub Strzemię ufał Bogu w pełni. Teraz już jako mieszkaniec nieba wyprasza wiele łask u miłosiernego Pana. Bierzmy z niego przykład i zwróćmy się do Dawcy wszelkiego Dobra.