Brzeziny: Wprowadzenie relikwii bł. Klary Szczęsnej

„Jedna tylko pokora, ta nam zapewnia wytrwanie do końca i nagrodę kiedyś w niebie”. Te słowa błogosławionej Klary Szczęsnej znalazły się na obrazku upamiętniającym wprowadzenie jej relikwii do Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Dokonał go bp Marian Florczyk w poniedziałkowe popołudnie, 13 czerwca 2016 r. Tego dnia w Brzezinach również 38 młodych osób przyjęło Sakrament Bierzmowania.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia do brzezińskiego kościoła relikwii pierwszego stopnia bł. Matki Klary Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Odchodząc z tego świata 100 lat temu zostawiła po sobie ogromne dzieło miłosierdzia. Siostry opiekowały się służącymi, robotnicami i chorymi przebywającymi w domach, pracowały w szpitalach, prowadziły ochronki i szkoły, kursy kroju i szycia oraz katechizację w tych wsiach, do których nie mogli dotrzeć kapłani.

Bł. Klara mawiała: „Gdy raz się ukocha całym sercem Pana Jezusa, to wszystkie rzeczy są niczym”. W tym zgromadzeniu są dwie siostry pochodzące z parafii Brzeziny.

Relikwie bł. Klary znajdowały się w relikwiarzu (takim samym jak podczas beatyfikacji), który ufundowała rodzina z Brzezin. Po wprowadzeniu został on ustawiony na specjalnie przygotowanym ołtarzu.

Przed poniedziałkową uroczystością z błogosławioną Klarą spotkała się młodzież podczas już XX „Herbaty z aureolą". Tym razem przybyłe osoby zasiadły na podłodze przy tradycyjnym napoju, by dyskutować o pokorze. Było to ostatnie spotkanie w oczekiwaniu na Światowe Dni Młodzieży.

Papież Benedykt powiedział kiedyś: „Świętym jest ten, kto tak bardzo zachwycił się pięknem Boga i Jego doskonałą prawdą, że sam zostaje przez nie stopniowo przemieniony. W imię tego piękna i tej prawdy jest gotów wyrzec się wszystkiego, nawet samego siebie. Wystarczy mu miłość Boga, którą wyraża w pokornej i bezinteresownej służbie bliźniemu, a zwłaszcza tym, którzy nie mogą się odwzajemnić". Taka była również Matka Klara. Mamy nadzieję, że jej obecność w relikwiach pomoże nam zachwycić się świętością i szczerze jej zapragnąć.

Damian Zegadło