Brzeziny: Wprowadzenie relikwii pierwszych polskich męczenników misjonarzy

Dnia 8 kwietnia 2018 r., kiedy Kościół w radości Zmartwychwstania świętował Niedzielę Miłosierdzia, Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach otrzymała nowych patronów. Ojciec Paweł Stanisławczyk z Zakopanego i brat Jan Hruszowiec z Krakowa wprowadzili relikwie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, franciszkańskich męczenników z Pariacoto.

Dwie kapsułki z relikwiami franciszkanów zostały umieszczone w specjalnie zaprojektowanym dla brzezińskiej parafii relikwiarzu. Jego kształt nawiązuje do logo stworzonego na beatyfikację męczenników. Posrebrzony relikwiarz został ufundowany przez pewną osobę spoza parafii.

Relikwie zostały wprowadzone podczas śpiewu hymnu beatyfikacyjnego „Świadkowie nadziei”. Podczas Mszy św. relikwiarz został umieszczony na przygotowanym ołtarzu z wizerunkami błogosławionych.

Homilię wygłosił o. Paweł, który przypomniał męczeńską ofiarę bł. Michała i Zbigniewa. Zachęcał do modlitwy za ich wstawiennictwem przeciwko terroryzmowi, temu ogólnoświatowemu, ale także „mikroterroryzmowi”, którego doświadczamy w codziennym życiu.

Po każdej Eucharystii odbywało się ucałowanie relikwii, a parafianie mogli nabyć publikacje dotyczące nowych patronów Parafii Brzeziny i wesprzeć ofiarą franciszkańskich misjonarzy.

Tego dnia Parafialny Zespół Caritas rozprowadzał także kremówki papieskie z Wadowic na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci z parafii.

Krótkie życie bł. Michała i bł. Zbigniewa zakończyło się śmiercią męczeńską w 1991 r. w Peru. Zginęli, bo ukochali nad wszystko Chrystusa i peruwiański lud, któremu nieśli Dobrą Nowinę. Dokładnie w tym czasie przebywał w Polsce Jan Paweł II w związku ze Światowym Dniem Młodzieży w Częstochowie. Papież po wysłuchaniu informacji o tym, co się wydarzyło, powiedział: „Mamy nowych, świętych męczenników misjonarzy”.

Franciszkanie zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Teraz przybyli w znaku relikwii do Brzezin, by wstawiać się do Boga w intencjach parafian.

„Mocni w wierze, płonący miłością, posłańcy pokoju aż do męczeństwa”.

Damian Zegadło