Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Elżbiety

W niedzielę, 28 maja 2017 r. w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach otrzymała kolejnego mieszkańca nieba, jako swego patrona. O. Andrzej Szewczyk, karmelita z Piotrkowic wprowadził uroczyście do kościoła relikwie świętej Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej. Zostały umieszczone w relikwiarzu ufundowanym przez rodzinę z Brzezin.

Uroczystość odbyła się przy udziale 53 dzieci, które dzień wcześniej przystąpiły do I Komunii Świętej. Podczas homilii o. Andrzej zachęcał wszystkich, by pasją naszego życia, tak jak u św. Elżbiety stał się Jezus Chrystus. Ołtarz z relikwiami został umieszczony na ambonie. Symbolicznie pokazywało to, że przykład życia nowej patronki jest prawdziwym kazaniem.

Święta Elżbieta była karmelitańską mistyczką. Kochała grę na pianinie. Gdy miała 21 lat, na pytanie przełożonej, jaki jest jej ideał świętości, Elżbieta bez wahania odpowiedziała: „Żyć miłością". A niewyczerpanym źródłem tej miłości była Trójca Święta, którą pragnęła uwielbiać.

Tak pisała: „Znalazłam moje Niebo na ziemi w mojej drogiej samotności w Karmelu, gdzie jestem sama z Bogiem samym. Wszystko robię z Nim, wszystko więc czynię z Bożą radością. Czy zamiatam, czy pracuję, czy się modlę, wszystko jest dobre i radosne, bo wszędzie widzę mego Mistrza!"

Jej ostatnie słowa, wypowiedziane dzień przed śmiercią, 8 listopada 1906 roku, brzmiały: „Idę do Światła, do Miłości, do Życia".

Niech nowa patronka uczy nas miłości do Trójcy Przenajświętszej!

Damian Zegadło