Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Siostry Faustyny

W Jubileuszowym Roku Świętym Miłosierdzia w brzezińskiej parafii obchody Święta Miłosierdzia miały szczególny charakter. Całe świętowanie przedłużone zostało na 3 dni. Każdemu z nich patronowała inna osoba.

Triduum Miłosierdzia rozpoczęło się w sobotę, 2 kwietnia 2016 r. wieczorną Mszą św. w kościele. Wierni zebrali się w świątyni, by modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II - w 11 rocznicę jego śmierci. Homilię wygłosił ks. proboszcz Józef Knap. Oprawę liturgii przygotowali rodzice uczniów i nauczyciele z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach. Na Mszy nie zabrakło także pocztu sztandarowego szkoły. Po zakończonej Eucharystii uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez Beatę Łabęcką. Ostatnim punktem programu tego dnia było ognisko papieskie. Zostało przygotowane przez 44 Kielecką Drużynę Harcerską. Tak jak za czasów kapłańskich czy biskupich, Jan Paweł II spotkał się młodymi (i starszymi) przy ognisku, by wspólnie się modlić i śpiewać. Pieśni przygotowała Schola Parafialna, a modlitwy Parafialny Zespół Caritas. Program uzupełniały odtwarzane słowa św. Jana Pawła II o Miłosierdziu Bożym. Dokładnie o godz. 21.37 można było usłyszeć papieskie „Do zobaczenia", po czym odśpiewano Apel Jasnogórski, a ks. proboszcz Knap pobłogosławił zebranych relikwiami świętego papieża, które na koniec wierni mogli ucałować.

Drugi dzień Triduum - niedziela był najbardziej uroczysty. To tego dnia cały Kościół cieszył się Świętem Miłosierdzia Bożego. W Brzezinach, o godz. 12.00 odbyło się wprowadzenie relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Dokonał tego ks. kan. dr Paweł Tambor - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w towarzystwie członkiń Róży Różańcowej św. Faustyny. Relikwiarz został ufundowany przez rodzinę z Brzezin. Ta prosta polska zakonnica przypomniała o najważniejszym przymiocie Boga, czyli Jego Miłosierdziu. Przesłanie Jezusa, które zapisała w Dzienniczku obrazuje ogrom Miłości, która czeka na każdego grzesznika. Przyjmując Świętą Faustynę za patronkę parafia pragnie jeszcze bardziej szerzyć światu Boże Miłosierdzie. Podczas Mszy św. jej wstawiennictwu powierzano także dzieło Światowych Dni Młodzieży, szczególnie teraz, gdy tylu ludzi sieje niepokój i strach. W homilii Ksiądz Rektor na przykładach pokazał znaczenie Miłosierdzia Bożego w powrocie do wiary i w jej umacnianiu. Relikwie podczas mszy spoczęły na ołtarzu nawiązującym do Bożego Miłosierdzia. W dekoracji znajdowało się wiele symboli o nim przypominających: słowa z Dzienniczka, dłonie Jezusa Miłosiernego, hasło Roku Jubileuszowego czy przedsatwienia 3 przypowieści ewangelicznych. Tego dnia Parafialny Zespół Caritas im. bł. Bernardyny Jabłońskiej przeprowadził także zbiórkę pieniędzy na dzieła miłosierdzia. W jej ramach rozprowadzane były papieskie kremówki z Wadowic, które niestety skończyły się już po pierwszej Mszy św.

W poniedziałek Triduum Miłosierdzia w Brzezinach zakończyło się spotkaniem „Kawa na obłoku", którego patronem była bł. Matka Teresa z Kalkuty. Osoby dorosłe na to wydarzenie zaprosiło Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA. Świetlica Wiejska „Przy fontannie" tradycyjnie zamieniła się w kawiarenkę. Oprócz ciepłych napojów i słodkości na stolikach serwowano kartki z pytaniami. Tematem przewodnim były uczynki miłosierdzie i odniesienie do Bożego Miłosierdzia. Po dyskusjach zebrani obejrzeli film o błogosławionej z Kalkuty i wysłuchali jej odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Na zakończenie ks. Józef Knap poprowadził modlitwę i pobłogosławił zebranych relikwiami bł. Matki Teresy.

Trzy dni poświęcone osobom, które miłosierdzie miały wypisane w słowach, sercach i na rękach. A tak naprawdę trzy dni na chwałę Tego, który bezwarunkowo nas kocha. Boże Miłosierdzie powala na kolana.

Tylko w Twoim Miłosierdziu, Panie mój, nadzieja ma!

Damian Zegadło