Brzeziny: Wprowadzenie relikwii świętych Zelii i Ludwika Martin

Niedziela Gaudete, 11 grudnia 2016 r. w Brzezinach miała wyjątkowo radosny charakter. Do grona patronów Parafii pw. Wszystkich Świętych dołączyli święci Zelia i Ludwik Martin, wyznawcy. Tego dnia zaczęły się także ćwiczenia rekolekcyjne.

Relikwie pierwszego stopnia świętych małżonków wprowadził do świątyni ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski. Zelia i Ludwik Martin osiągnęli szczyty świętości dzięki prawdziwemu i pełnemu oddaniu się swojemu powołaniu. Ich córka św. Teresa od Dzieciątka Jezus, której relikwie są obecne od w brzezińskim kościele od połowy XX w., jest jedną z najpopularniejszych świętych na świecie. Napisała kiedyś takie słowa o swoich rodzicach.

„Dobry Bóg dał mi Ojca i Matkę godniejszych Nieba niż ziemi. Prosili Pana, by dał im dużo dzieci i by je wziął dla Siebie. Pragnienie to zostało wysłuchane. Czworo małych aniołków uleciało do Nieba, a pięć pozostałych na arenie życia wybrało Jezusa za Oblubieńca".

Cytat ten znalazł się na pamiątkowym obrazku z uroczystości. Relikwiarz ufundowany przez rodzinę z Brzezin stanął na przygotowanym na ten dzień ołtarzyku z obrazem świętych. Dekorację stanowiło także 9 świec symbolizujących dzieci państwa Martin oraz dwie duże obrączki. Przed relikwiami siedziały pary małżeńskie z parafii.

To co wyróżniało kiedyś i wyróżniałoby pewnie i dzisiaj małżonków Zelię i Ludwika – to ich życie Bogiem. Wyznaczały je: codzienna Eucharystia o godz. 5.30, częsta adoracja Najświętszego Sakramentu, regularna spowiedź, przestrzeganie postów, rodzinna modlitwa oraz poszanowanie dnia Pańskiego. W codziennym życiu, niepozbawionym trudów i cierpienia, zachowali wierność i ufność w plan Boga wobec ich rodziny. Najlepszym chyba podsumowaniem są słowa Ludwika: „…jestem przynaglony do składania Dobremu Bogu dziękczynienia (…), ponieważ mam poczucie, iż nasza rodzina, mimo swojej prostoty, ma zaszczyt należeć do grona uprzywilejowanych przez naszego godnego uwielbienia Stwórcę”.

Niech przykład ich życia nas inspiruje do codziennej troski o świętość w życiu rodzinnym.

Damian Zegadło