Caritas Diecezji Kieleckiej w czołówce obdarowanych odpisem 1% w regionie

Podatnicy z województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej przekazali Caritas kieleckiej 560 tys. zł z tytułu odpisu 1 proc. podatku, z czego 415 tys. zł pochodzi z odpisów z województwa świętokrzyskiego. Plasuje to organizację na drugim miejscu w regionie wśród szczególnie docenionych w tym roku przez podatników.

„Granice województwa nie pokrywają się z granicami diecezji kieleckiej, stąd różnica w sumie” – mówi KAI ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Dodaje, że na konto Caritas kieleckiej wpłynęły kwoty spoza województwa, tj. z Miechowa, Proszowic (małopolskie), położonych w diecezji kieleckiej, ale i z Rzeszowa, Warszawy oraz Śląska.

Wpływy przeznaczone zostaną na budowę hospicjum w Kielcach, którą Caritas prowadzi przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego, chyba że preferencje podatników będą dotyczyły innych obszarów pomocy, np. osób bezdomnych, czy niepełnosprawnych. „Czekamy na wskazania szczegółowe z Urzędu Skarbowego, wola podatników jest święta” – dodaje ks. Banasik.

Gros wpływów pochodzących z odpisu 1 procenta podatku będzie jednak przeznaczone na realizowaną przez Caritas kielecką budowę pierwszego stacjonarnego hospicjum w regionie dla 44 pacjentów chorych terminalnie. Do pierwszych mrozów ma być zakończony stan surowy budynku.

Całość inwestycji opiewa na kwotę 4,5 – 5 mln zł.

Nowe hospicjum powstaje jako obiekt dobudowywany przy starej kaplicy obok sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Czarnów. Budynek wymagał poważnych adaptacji, z nadbudową całego piętra.

W województwie świętokrzyskim w tym roku najwięcej pieniędzy z 1 proc. podatku - ponad 2,5 mln zł trafi do ogólnopolskiej fundacji „Zdążyć z pomocą”, która co roku otrzymuje rekordowe kwoty. Na drugim miejscu - podobnie jak w ub. roku jest Caritas Diecezji Kieleckiej.

Z kolei na trzecim miejscu znalazła się "Fundacja z uśmiechem" z Kielc, która otrzymała ponad 300 tys. zł. W ubiegłym roku fundacja była na 9. miejscu i otrzymała zaledwie 1/3 tej kwoty. Fundacja wspiera osoby niepełnosprawne i ciężko chore.

Kwoty deklarowane dla poszczególnych fundacji mogę jeszcze ulec zwiększeniu, gdy ministerstwo finansów przedstawi podsumowania dotyczące całego kraju, skąd także płynie wsparcie dla świętokrzyskiego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl