Caritas kielecka rozpoczęła realizację projektu przeciw wykluczeniu społecznemu

Kielecka Caritas rozpoczęła nabór chętnych do udziału w dwuletnim projekcie Lokalnego Centrum Ekonomii Społecznej, który ma pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Całkowity koszt projektu to 1 mln 70 tys. zł. Jest on finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projektem ma zostać objętych ponad 80 osób dotkniętych problemem wykluczenia społecznego, mieszkających w południowych powiatach woj. świętokrzyskiego - buskim, kazimierskim i pińczowskim. W projekcie weźmie udział także około 80 pracowników urzędów pracy, którzy zostaną przeszkoleni, jak skutecznie pomagać.

„Chodzi o stworzenie dobrych kontaktów i wzorców pomocy instytucjonalnej” – mówi KAI ks. prałat Stanisław Słowik – dyrektor Caritas kieleckiej.

„Społeczeństwo coraz mocniej się rozwarstwia, obok grupy ludzi przedsiębiorczych, którym wiedzie się stosunkowo dobrze, jest także grupa tych, którzy kiedyś pracowali na etatach, a kiedy pracy zabrakło, skończyła się aktywność zawodowa. Chcemy wskazać im możliwości działania. Nastawiamy się głównie na doradztwo” - dodaje ks. Słowik.

W programie przewidziano doradztwo indywidualne i grupowe z zakresu prawa, księgowości, czy obsługi komputera.

W ramach projektu będą także organizowane szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z zakresu zakładania podmiotów ekonomii społecznej, takich jak stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne. Beneficjenci będą także zapoznani z możliwościami pozyskiwania środków na działalność gospodarczą, czy zasadami opracowywania biznes planu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl