Caritas kielecka zakończyła wakacyjną akcję kolonijną

Ponad 1100 dzieci skorzystało w tym roku z 13 dwutygodniowych turnusów wyjazdowych dla dzieci i młodzieży zrealizowanych przez Caritas kielecką. Programy wakacyjne objęły młodzież z terenów diecezji oraz polonijną - z Białorusi.

„Dzieci wypoczywały w atrakcyjnych turystycznie miejscach: w Karpaczu, Pogorzelicy nad Bałtykiem, Kaczynie k. Kielc” – informuje ks. Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.

W Kaczynie na trzech turnusach przebywało 150 dzieci z Białorusi. Wakacje polonijne zrealizowano we współpracy z Fundacją „Pomost”. Odbył się także obóz letni dla 50 osób w Złotych Piaskach w Bułgarii.

W ramach kolonii realizowano autorski program wychowawczo – profilaktyczny pod nazwą „W Królestwie Maciusia I”, który opierał się na prawach dziecka autorstwa Janusza Korczaka i był formą uczczenia obchodzonego aktualnie w Polsce Roku Janusza Korczaka.

Na dwóch turnusach zrealizowano dodatkowo projekt „Wakacyjna Szkoła Życia” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, z udziałem seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wakacyjna akcja kolonijna kieleckiej Caritas jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w regionie świętokrzyskim, dostępnym rodzin ubogich i wykluczonych nieodpłatnie.

„Szacujemy koszt tegorocznych kolonii na ok. 1 mln 100 tys. zł, z czego 250 tys. zł to środki własne, pochodzące głównie z ofiar Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i ze sprzedaży baranków wielkanocnych” – wyjaśnia ks. Słowik. Dotacje do wypoczynku pochodziły ze środków samorządów gminnych, od Kuratorium Oświaty w Kielcach i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO 2012.

dziar
tekst za: www.ekai.pl