Caritas nie zapomina o potrzebujących

Kardynał Konrad Krajewski 11 marca br. powiedział: „W tych dniach pojawia się ryzyko myślenia tylko o sobie samych. A ubodzy? Dla nich wszystko jest trudniejsze. Nie możemy i nie wolno nam zapomnieć o wyciągnięciu ręki do tych, którzy potrzebują pomocy”.

Te słowa przypominają, że w czasach pandemii koronawirusa istnieje pilna potrzeba otoczenia wsparciem potrzebujących. Caritas Diecezji Kieleckiej nie zaprzestaje swych działań, ale dostosowuje je do obecnych wyzwań. Co prawda byliśmy zmuszeni zawiesić funkcjonowanie niektórych placówek (świetlice środowiskowe, żłobek, przedszkola, kluby seniora, środowiskowe domy samopomocy), ale nieprzerwanie działają placówki całodobowe niemedyczne i medyczne (domy opieki, hospicja, zol) oraz poradnie zdrowia, opieka środowiskowa, stołówki charytatywne, punkt pomocy doraźnej. Wydawane i dowożone są posiłki i paczki.

Realizowany jest Program „Nie jesteś sam” - nasi wolontariusze robią zakupy osobom starszym, samotnym. Logują się poprzez formularz dostępny na naszej stronie, zaś osoby potrzebujące zgłaszają się telefonicznie. Program działa na terenie Kielc.  Dobrą forma pomocy w tym czasie jest Program „Na codzienne zakupy”. Rozpoczęliśmy już przekazywanie seniorom 250 kart  zakupowych do sieci Biedronka poprzez Parafialne Zespoły Caritas. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności można będzie wykupić na kartę potrzebne produkty spożywcze i środki czystości i dostarczyć do domu seniorom.

Trwa Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa - Podprogram 2019. To bardzo dobrej jakości żywność, którą rozdziela kilkanaście placówek Caritas i parafii. Ogólną zasadą jest otrzymanie skierowania z właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale teraz wymogi zostały uproszczone. Osoba zagrożona wirusem (kwarantanna, obawa przed wychodzeniem z domu) spełniająca kryteria dochodowe wystarczy, że wypełni proste oświadczenie.

Rozpoczynamy Program „Pomoc dla Seniora” zainicjowany przez Caritas Polska. Zakłada on przygotowanie dodatkowych paczek z żywnością, środkami czystości, także posiłków dla starszych i bezdomnych oraz przekazanie ich tej grupie osób (w razie potrzeby do domu). Większość produktów zostanie zakupiona ze środków Caritas.  Nawiązaliśmy współpracę z 10 Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej, która pomoże w rozdaniu i dowiezieniu paczek. Wkrótce więcej informacji o możliwości otrzymania pomocy z tego programu.