Centralna procesja Bożego Ciała w Kielcach

Mszą św. na placu przy kościele św. Wojciecha rozpoczęły się główne uroczystości Bożego Ciała w Kielcach. Tuż po Eucharystii, wierni wyruszyli w procesji do czterech ołtarzy.

Pierwszy ołtarz znajdował się na placu przy kościele św. Wojciecha, drugi przy ul. Warszawskiej, trzeci przy Ratuszu, a czwarty na Placu NMP przy Bazylice Katedralnej. Przy ostatnim z ołtarzy Biskup Kielecki Jan Piotrowski wygłosił homilię. – „Drodzy czciciele Jezusa Eucharystycznego, świadkowie wiary Jego Boskiej obecności pośród nas! Uroczystość Bożego Ciała i Najświętszej Krwi Pańskiej pozwala nam zauważyć, że z jednej strony niedoskonałości naszej wiary  i w jej wątpliwościach jesteśmy podobni do ludzi, którzy opuścili Jezusa, kiedy mówił im o swoim Ciele jako pokarmie” – mówił hierarcha. 

Bp Jan Piotrowski wiele mówił o tym, jak  bardzo ważna jest Eucharystia. – „Bez niej nie ma prawdziwej wspólnoty Kościoła i autentycznego życia chrześcijańskiego. Bogactwem i źródłem miłości  życia Kościoła i jego wiernych jest Eucharystia” – podkreślał ordynariusz diecezji kieleckiej.

Hierarcha przypomniał między słowa napisane przez św. Jana Pawła II, które mówią, że „Eucharystia jest źródłem i szczytem całej ewangelizacji. Jej celem jest bowiem  zjednoczenie z Chrystusem, a w Nim z Ojcem i Duchem Świętym”. Biskup przywołał także słowa samego Jezusa: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało wydane za życie świata. Te słowa przypominają o cudzie rozmnożenia chleba, gdzie Pan Jezus nakarmił rzesze ludzi. Gdzie Boża miłość tym zwyczajnym chlebem dała ludziom wiele radości i szczęścia, że nawet mówili między sobą, że należałoby uczynić go królem” – powiedział biskup. 

- „Zapytaj siebie bracie i siostro,  czy masz dla Jezusa czas i miejsce w swoim sercu. Dziś nie brakuje pielgrzymek do miejsc związanych z cudami Eucharystycznymi. Ale najtrudniej jest odbyć pielgrzymkę do własnego serca i tam spotkać Jezusa. On stoi u drzwi Twego serca i kołacze. To w Twoim sercu chce uczynić ten największy trud przemiany, a Jego miłość chce uczynić Cię człowiekiem niezwykle pięknym. Pozwólcie Mu, a ja razem z Wami na dokonanie cudu w naszych własnych sercach” - zakończył bp Piotrowski.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć (cz. I)

>> Galeria zdjęć (cz. II)

>> Galeria zdjęć (cz. III)