Chmielnik upamiętnił śp. bp Edwarda Materskiego – obrońcę katechezy w miasteczku

Monument na cmentarzu, Msza św. za spokój duszy biskupa, który w Chmielniku walczył o szkolną katechezę, spotkanie ze świadkami posługi bp. Materskiego i program artystyczny młodzieży szkolnej – tak Chmielnik uczcił biskupa - swojego Honorowego Obywatela, który tutaj odbył pierwszy wikariat w diecezji kieleckiej.

Uroczystości celebrowane przez kilku kapłanów rozpoczęły się w kaplicy cmentarnej. Homilię, nawiązującą m.in. do posługi ks. Edwarda Materskiego w Chmielniku, wygłosił ks. kan. Stefan Borowiec. Przypomniał, jak późniejszy biskup radomski ofiarnie pracował z młodzieżą i jak bronił katechezy w szkole, za co został odsunięty od nauczania religii.

Pamiątkowy kamień, ufundowany przez gminę, zdobi płaskorzeźba - podobizna popiersia bp. Materskiego. Jego sylwetkę przypomniała młodzież szkolna w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem Danuty Gajek, biskupa wspominali świadkowie, m.in. siostry urszulanki pracujące z nim w Kielcach.

„Wychowałam się w kręgu legendy bp. Materskiego. Każdy kolejny ksiądz był w naszych domach do niego porównywany” - mówi Danuta Gajek. Jej zdaniem, był on „wrażliwy na biedę i ludzkie problemy, w niespotykany dotąd sposób ożywił formację ministrantów, odnowił Sodalicję Mariańską, zakładał Krucjatę Eucharystyczną. Żywo interesował się chórem chmielnickim - sam pięknie grał na pianinie, fisharmonii, zabierał parafian na pielgrzymki, wycieczki, organizował ambitne przedstawienia”.

Do Chmielnika ks. Materski został skierowany na pierwszy wikariat. W 1951 r. ówczesne władze zarzuciły mu prowadzenie wrogiej działalności przeciw rządowi i zakazały młodemu wikariuszowi nauki religii w szkole. Uczniowie nie zgodzili się z taką decyzją i zorganizowali 21 września 1951 r. strajk, który spowodował, że władze ugięły się pod presją mieszkańców. Krzyże na ścianach i lekcje religii w szkołach w Chmielniku prowadzone były do 1963 roku.

W 50. rocznicę strajku bp Materski odwiedził swój pierwszy wikariat i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chmielnika. „Bp Materski gościł w Chmielniku wielokrotnie, ostatnia wizyta miała miejsce 2008 r. podczas peregrynacji kopii obrazu jasnogórskiego” – wyjaśnia burmistrz Jarosław Zatorski.

Ksiądz bp dr Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Po śmierci ojca w 1932 r., z matką i dwiema siostrami przeniósł się do Warszawy. Tutaj jako kleryk uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Pełnił również rolę sekretarza biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. W 1968 r. został konsekrowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej przez kard. Stefana Wyszyńskiego, a w 1981 r. biskupem sandomierskim.

W ramach reorganizacji diecezji w Polsce w 1992 r. został mianowany przez Jana Pawła II pierwszym biskupem diecezji radomskiej.

Był budowniczym radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Dbał o media katolickie w diecezji – założył tygodnik diecezjalny „AVE” i drukarnię. W 1993 r. powołał radio „Ave” które było pierwszym lokalnym radiem w Radomiu. Sprowadził do miasta relikwie św. Kazimierza i ogłosił go patronem miasta, podniósł do godności bazyliki kościół Mariacki w Radomiu.

Za czasów rządów bp. Materskiego diecezja radomska zyskała pięciu nowych błogosławionych kapłanów, beatyfikowanych przez Jana Pawła II 3 czerwca 1999 r. w Warszawie. Jego staraniem odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej w Skarżysku. Dbał o misje i zakony.

Od 1999 r. był biskupem seniorem diecezji radomskiej. Został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

dziar
tekst za: www.ekai.pl