Chrystus naszym Królem i Panem

W sobotę, 19 listopada 2016 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach miała miejsce uroczystość proklamowania Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

– „Mamy wielkie dzieło do wykonania – uporządkowanie naszego życia na miarę Ewangelii. Dopiero teraz będzie się rozstrzygało, co my z tym aktem zrobimy" – mówił po zakończeniu uroczystości bp Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

W uroczystości uczestniczyli nasi biskupi: Jan Piotrowski i Marian Florczyk oraz kilkunastu kapłanów naszej diecezji z grupami pielgrzymów.

Uroczystości Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana rozpoczęły się w sobotę o godz. 10.00 nabożeństwem, któremu przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Następnym punktem programu była konferencja bp. Romana Pindla zatytułowana: „W oczekiwaniu na powrót Króla i Pana”.  – „Uznając Jezusa jako Pana i Króla w naszym sercu, chcemy poddać pod Jego panowanie całe nasze życie, wszystkie jego obszary" – mówił biskup bielsko-żywiecki.

>>Tekst konferencji bp. Pindla

Rozpoczętej w południe Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił biskup opolski i przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych Andrzej Czaja.

>>Słowo kard. Dziwisza rozpoczynające Mszę św.

>>Tekst homilii bp. Czai

Wypowiedziany na zakończenie Roku Miłosierdzia i obchodów 1050-lecia Chrztu Polski Jubileuszowy Akt to wyznanie wiary potwierdzające wybór Chrystusa i zawarte z Nim przymierze chrzcielne. Jest on uznaniem panowania Chrystusa nad całym światem i poddania się Jego prawu. – „Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie" – czytamy w tekście proklamowanego 19 listopada Aktu. Odczytał go w Sanktuarium w Łagiewnikach abp Stanisław Gądecki. Po  wezwaniu królowania w rodzinach i sercach, wszyscy zgromadzeni odpowiadali: Króluj nam Chryste. Dziękowali też za wszystkie łaski i przyrzekali też wierność Bożym prawom, mówiąc: Chryste nasz Królu dziękujemy, Chryste nasz Królu, przyrzekamy.

Po zakończeniu uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że to wielki dzień narodu polskiego. – „Bohaterem tej uroczystości są ruchy apostolskie z całej Polski" – powiedział.  Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki dodał, że w dzisiejszym świecie, w którym często mówi się, że prawda się skończyła, potrzeba potwierdzenia jej istnienia oraz tego, że Chrystus jest Prawdą. – „Jest to akt prospołeczny" – mówił, wyjaśniając, że im więcej będzie ludzi oddanych Chrystusowi i żyjących według Jego zalecenia, tym bezpieczniejsze będzie społeczeństwo, Polska i świat.

– „Mam nadzieję, że po tym Akcie nastąpi bardzo konkretna praca nad sobą, bo do tego nas ten Akt zobowiązuje" – wskazywał bp Andrzej Czaja. To pod jego kierunkiem przez cztery lata we współpracy z ruchami intronizacyjnymi pracowano nad treścią Jubileuszowego Aktu.

– „Nie chodzi o ogłoszenie Chrystusa królem Polski" – podkreślił bp Czaja. – „Jeśli otworzymy się na Chrystusa, to z tego świata przejdziemy w Jego królestwo. Tego sobie i wszystkim życzę" – mówił.

Biuro Prasowe KEP

Zobacz: Więcej informacji na stronie Episkopatu Polski

Zobacz: Galeria zdjęć