Ciemnica i Grób Pański w Bazylice Katedralnej - z przesłaniem

Od lat jest tak, że Groby Pańskie i Ciemnice w Kościołach budowane są w konkretnej koncepcji, mającej przemówić do człowieka, który przychodzi do świątyni pomodlić się.

Koncepcja tegorocznego grobu i ciemnicy w naszej Bazylice Katedralnej zrodziła się na kanwie obserwacji tego co dzieje się w dzisiejszych czasach w świecie. Bardzo często docierają do nas informacje o prześladowaniu Chrześcijan. O braku szacunku dla wyznawców Chrystusa. W różnych zakątkach świata zabijani są kapłani wierni świeccy, tylko dlatego, że wierzą w Chrystusa.

Z dekoracją grobu łączy się tegoroczna Ciemnica – czyli ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. Utrzymana jest w tonacji czerwieni – która jest symbolem męczeństwa. W ikonografii symbolem męczeństwa jest również palma. W ciemnicy palmy są rozrzucone przed umieszczonym w centralnym miejscu dosyć wyjątkowym i tajemniczym wizerunkiem postaci Jezusa stojącego z zawiązanymi oczami, z kajdanami na rękach i z trzciną w dłoni. Mamy wrażenie że Jezus z tego obrazu wychodzi do nas, wychodzi do człowieka. Mimo tego że Jezus cierpi za grzechy ludzi, w swojej miłości chce przyjąć do siebie każdego, nawet największego grzesznika – nawet więziennych oprawców - sam mówi Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią. Obraz ten powiązany jest z przeżyciami mistycznymi dwóch sióstr zakonnych – s. Leonii Nastał i bł. Marii Magdaleny Martinengo. Jezus przekazał im całą prawdę o tym co się działo kiedy został aresztowany, dokładnie XVIII-wiecznej Włoskiej zakonnicy Marii Magdalenie Martinengo o 15 ukrytych torturach w ciemnicy lochu więziennego, natomiast s. Leonii Nastał – Polskiej zakonnicy z początku XX wieku – opis przeżyć Jezusa. Ewangelie o tym milczą dlatego, ze żaden z Ewangelistów po prostu nie był świadkiem tych wydarzeń. Co ciekawe Nabożeństwo na uczczenie 15 Tortur Pana Jezusa w Ciemnicy oraz koronka zostanie dziś odprawiona tuż po liturgii wielkoczwartkowej chyba po raz pierwszy w naszej Bazylice. Dokładny opis i kopię obrazu można znaleźć tuż przy ciemnicy, można również przeczytać fragmenty tekstu autorstwa obu zakonnic.

Jeżeli obraz męczeństwa Chrystusa w ciemnicy, to w grobie aktualizacja:

Kiedy popatrzymy na tegoroczna dekorację grobu to w centralnym miejscu oczywiście zobaczymy Najświętszy Sakrament – żywego prawdziwego Chrystusa pod postacią chleba – już nie na obrazie ale w realu. Skrajnie po lewej i prawej stronie znajdują się plakaty które zawierają po pierwsze – hasło przewodnie, zaczerpnięte z 4 rozdziału Ewangelii wg. Św. Marka: „Panie nic Cię to nie obchodzi że giniemy?” I po drugiej stronie odpowiedź Jezusa – „dlaczego tak bojaźliwi jesteście jakże brak wam wiary”. Tuż pod napisami znajdują się pierwsze strony gazet, które potwierdzają sytuację, która jest w świecie – artykuły opisujące różne, autentyczne sytuacje wskazujące na prześladowanie chrześcijan np. ataki na chrześcijan i profanacja kościoła w Indiach, palenie kościołów, samochód pułapka w Syrii, ataki na wierzących w Iranie, Iraku, Syrii, Libanie, atak ze skutkiem śmiertelny na kapłana we Francji. Są też pierwsze strony gazet z napisem jutro, za miesiąc, za rok – ponieważ prześladowania trwają. Nie wiemy jak dalej będzie reagował świat na Chrystusa.

Święty Piotr Chryzolog – Biskup i Doktor Kościoła w jednym ze swoich kazań powiedział mniej więcej takie słowa „Taka ofiara, czyli ofiara męczenników, ma wzór w ofierze Chrystusa, który ciało swe wydał za życie świata, a przecież pozostał żywym. On to uczynił siebie żywą ofiarą, albowiem zabity, nie przestał żyć. W takiej ofierze śmierć odebrała swą należność, ale żertwa ofiarna żyje nie zniszczona, i dlatego śmierć doznaje klęski. Stąd to męczennicy rodzą się, gdy umierają, zaczynają życie, gdy je kończą, żyją, gdy są zabijani, jaśnieją na niebie, kiedy na ziemi ogłasza się ich koniec."

Śmierć męczenników za wiarę nie jest nigdy śmiercią bezsensowną. I to jest drugi temat, który chcieliśmy ukazać przez tą dekorację. Pod figurą Jezusa znajdują się suche gałęzie symbolizujące śmierć ziemską, natomiast wyżej, obok Monstrancji z Najświętszym Sakramentem znajduje się krzyż opleciony świeżym zielonym bluszczem oznacza to życie – a bardziej powołanie do życia wiecznego w niebie, wieczna nagrodę. Dla tych którzy ponieśli męczeńską śmierć za wiarę. Obie dekoracje są jakby odpowiedzią na słowa samego Jezusa „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą”.

tekst za: kielcekatedra.pl