Czuwanie ku czci św. Kingi w Nowym Korczynie

Po raz dziewiąty czciciele św. Kingi spotkali się w Nowym Korczynie. Uroczystość majowa miała wyjątkowy charakter, gdyż miała miejsce nie w pierwszy wtorek miesiąca lecz w sobotę - dwa dni przed Uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika.

To właśnie święty ze Szczepanowa jest patronem kościoła klasztornego, który powstał z inicjatywy św. Kingi. Dlatego dnia 7 maja 2016 r. wierni oddali cześć zarówno św. Kindze jak i św. Stanisławowi. Zaś 8 maja przypada odpust w parafii Nowy Korczyn, który przedłużył modlitewny, świąteczny czas.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się o godz. 18.00 powitaniem przez ks. Grzegorza Kowalika - kustosza sanktuarium w Nowym Korczynie oraz ucałowaniem relikwii św. Kingi. Następnie młodzież i dzieci wraz z opiekunami z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego z Pacanowa na tle nastrojowej muzyki, przedstawiła fragmenty ,,Kazań” ks. Piotra Skargi. Było to pięknym podkreśleniem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który w tym roku przeżywamy. Kolorytu dodały piękne stroje nawiązujące do epoki, w których wystąpili młodzi aktorzy.

Po montażu słowno-muzycznym ks. dr Andrzej Kwaśniewski poświęcił sól i wierni mogli zabrać ją do domów, co stało się tradycją nowokorczyńskich spotkań. Następnie zebrani pogrążyli się w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem odmawiając litanię do św. Kingi oraz modlitwy w różnych intencjach zanoszone przez parafian z Nowego i Starego Korczyna. Odśpiewana została litania do NMP.

Również podczas majowej uroczystości wierni mogli przedstawić swoje gorące prośby zanoszone przez wstawiennictwo NMP oraz św. Kingi. Wszyscy zebrani odmówili wspólnie modlitwę różańcową.

Comiesięczna Eucharystia sprawowana była przez licznie przybyłych kapłanów. Ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego i Studium Historii Diecezji Kieleckiej przewodniczył Mszy św., którą koncelebrowali przybyli kapłani: ks. dziekan Marek Małczęć - proboszcz parafii w Starym Korczynie, ks. Stanisław Kruszyński oraz proboszcz parafii w Nowym Korczynie i kustosz sanktuarium - ks. Grzegorz Kowalik. Podczas homilii ks. Kwaśniewski przypomniał zebranym, że kościół nowokorczyński jest pierwszą świątynią w Polsce, wybudowaną ku czci św. Stanisława. Miało to miejsce tuż po kanonizacji świętego z inicjatywy św. Kingi i jej męża Bolesława Wstydliwego. Dlatego należy łączyć kult św. Kingi i św. Stanisława.

W przygotowanie Liturgii Słowa włączyli się parafianie oraz uczniowie Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie, którzy czczą św. Kingę jako patronkę swojej szkoły.

Ks. Kustosz podziękował wszystkim przybyłym oraz zaangażowanej młodzieży. Przed Apelem Jasnogórskim swoje słowo skierował ks. Dziekan zachęcając wszystkich do realizowania w swoim życiu słów Apelu Jasnogorskiego, tak jak to czynili św. Stanisław i św. Kinga. Właśnie ta modlitwa zakończyła kolejne już spotkanie w sanktuarium.

W dniu czuwania Nowy Korczyn odwiedzili licznie przybyli pielgrzymi z Kielc, z Kursu Przewodników, z Sobkowa, Starego Korczyna oraz pielgrzymi indywidualni. Każdy mógł skorzystać z sakramentu pokuty i w jak najlepszy sposób przygotować się do odpustu parafialnego.

Maria Błach