Czuwanie ku czci św. Kingi w Nowym Korczynie

Kolejne spotkanie czcicieli św. Kingi odbyło się w Nowym Korczynie dnia 7 czerwca 2016 r. Sanktuarium św. Kingi nawiedziło wielu pielgrzymów zarówno z dekanatu nowokorczyńskiego jak i  innych miejsc naszej diecezji.

Wszystkich przybyłych powitał kustosz sanktuarium - ks. proboszcz Grzegorz Kowalik. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.00 czuwaniem przygotowanym przez uczniów kl. Ia Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi z Nowego Korczyna, pod kierunkiem Faustyny Judy - nauczyciela historii w tejże szkole. Młodzież przedstawiła historię szkolnictwa w Nowym Korczynie. Oprawę muzyczną zapewniły Katarzyna i Aleksandra Cerazy przygotowane przez Radosława Kornasia. Dzieci włączyły się także w dalszą część nabożeństwa - odczytując, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy do św. Kingi, za Kościół, rodziny, młodzież, które poprzedzone były odczytaniem litanii do św. Kingi. Także modlitwa różańcowa została przygotowana przez członków Szkolnego Koła Caritas działającym przy miejscowym gimnazjum, pod opieką Małgorzaty Jasiak.

Niesamowicie wzruszającym momentem dla wszystkich było świadectwo dane przez Panią Marię, przybyłą do Sanktuarium z Kielc wraz z ks. dr. Andrzejem Kwaśniewskim. Pani Maria opowiadała o łasce macierzyństwa, której doświadczyła dzięki pomocy św. Kingi. Swoją wypowiedź zakończyła piękną pieśnią. Było to budujące świadectwo wiary i dziękczynienie złożone św. Kindze.

Podczas czuwania nie mogło zabraknąć stałego elementu każdego spotkania - poświęcenia soli, którego dokonał ks. Kwaśniewski. Mszę św. poprzedziła litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Uwieńczeniem uroczystości była Msza św. koncelebrowana przez przybyłych kapłanów. Eucharystii przewoniczył ks. dr Sebastian Wieczorek - notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach, a wraz z nim koncelebrowali: ks. dr Andrzej Kwaśniewski - dyrektor Archiwum Diecezjalnego i Studium Historii Diecezji Kieleckiej, ks. Stanisław Kruszyński oraz kustosz- ks. Grzegorz Kowalik.

Ks. Wieczorek w homilii skierowanej do wiernych w świetle odczytanej Ewangelii poruszył dwa kluczowe tematy: zaufania i osobistego świadectwa. Nawiązał również do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Liturgię Slowa przygotowali uczniowie gimnazjum w Nowym Korczynie.

Kończąc czerwcowe spotkanie ks. proboszcz podziękował wszystkim obecnym, szczególnie osobom czynnie włączającym się w przygotowanie i przebieg uroczystości oraz zaprosił na II Pielgrzymkę do relikwii św. Kingi, która odbędzie się w lipcu. Na zakończenie wszyscy odśpiewali Apel Jasnogórski.

Maria Błach