Czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu

W dniu 8 sierpnia 2018 r. o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu rozpoczęło się czwarte w tym roku czuwanie modlitewne.

Przed rozpoczęciem adoracji mieszkańcy parafii Szczaworyż tradycyjnie już podarowali Matce Bożej najpiękniejsze kwiaty ze swoich ogródków. W czasie modlitwy różańcowej po dróżkach wokół kościoła rozważane były Tajemnice Chwalebne, a rozważania przygotowały Róże Różańcowe z Żernik Górnych.

Mszę św. o godz. 20.00 koncelebrowało 7 prezbiterów pod przewodnictwem ks. Marcina Kostki. Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski, w której przypomniał o 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i o kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą, która przypada właśnie w sierpniu. Trudno sobie wyobrazić te ważne rocznice bez odniesienia do Matki Bożej kontynuował kaznodzieja. Na koniec podkreślił, że rok 2018 jest szczególny dla parafii w Szczaworyżu bowiem przeżywa ona Jubileusz 400-lecie konsekracji kościoła, której dokonał bp Tomasz Oborski. Biskup pomocniczy krakowski Tomasz Oborski zamarł w opinii świętości w 1645 r. i został pochowany w katedrze wawelskiej. Konsekrował 143 kościoły - w tym kościół w Szczaworyżu.

W czuwaniu modlitewnym wzięło udział około 90 osób, byli to parafianie i goście z parafii z Solca-Zdroju, Kielc, Buska-Zdroju, Owczar, Miechowa, Nowego i Starego Korczyna oraz z parafii Janina. Czuwanie modlitewne zakończyło się Apelem Jasnogórskim i ucałowaniem przez uczestników czuwania relikwii świętych w ołtarzu głównym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu. Ksiądz proboszcz Stanisław Kondrak serdecznie podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejne czuwanie modlitewne, które odbędzie się 12 września, o godzi. 18.00.

Krzysztof Dziarmaga

Foto: Krzysztof Dziarmaga