Czuwanie w Nowym Korczynie w dniu św. Mikołaja

Wspomnienie św. Mikołaja, które w Kościele obchodzimy 6 grudnia dla parafian z Nowego Korczyna było czasem szczególnym. W tym dniu zakończyły się Rekolekcje Adwentowe oraz miało miejsce XIV czuwanie ku czci św. Kingi. Kolejny raz nowokorczyńskie sanktuarium gościło wielu czcicieli patronki naszej parafii. Niektórzy systematycznie przyjeżdżają do Nowego Korczyna, przynosząc swoje prośby i dziękczynienia, inni przybyli pierwszy raz.

Ks. proboszcz Grzegorz Kowalik - kustosz sanktuarium, serdecznie powitał pielgrzymów i parafian. Nabożeństwo rozpoczęło się ucałowaniem relikwii św. Kingi. Następnie przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej odczytali teksty opisujące życie św. Kingi, przybliżając zebranym najciekawsze wydarzenia oraz wspaniałą postawę świętej wobec potrzebujących.

W grudniowym czuwaniu uczestniczył m.in. ks. dr Andrzej Kwaśniewski - najwierniejszy pielgrzym i orędownik kultu św. Kingi w Nowym Korczynie, który poświęcił wodę i sól. Jak każdego miesiąca wierni mogli zabrać sól do domów. Później przyszła kolej na modlitwę litanijną i zanoszenie próśb, z którymi pielgrzymi przybyli do sanktuarium. Zostały one  przedstawione wraz z modlitwą różańcową przez ks. Kustosza.

Centralnym punktem czuwania była Msza św., która uwieńczyła Rekolekcje Adwentowe. Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani: głównym celebransem był ks. Stanisław Hatny - prowadzący Rekolekcje w Nowym Korczynie, koncelebrowali: ks. dr Andrzej Kwaśniewski, ks. kan. Stanisław Kondrak – kustosz sanktuarium w Szczaworyżu, ks. kan. Marek Małczęć – proboszcz parafii w Starym Korczynie i dziekan dekanatu nowokorczyńskiego, ks. Łukasz Bucki – wikary parafii w Solcu-Zdroju oraz gospodarz nowokorczyńskiej parafii – ks. Grzegorz Kowalik. Po uroczystej liturgii, w którą zawsze włączają się parafianie Nowego Korczyna i odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, wszyscy czciciele św. Kingi wrócili do domów, by radośnie przeżywać czas Adwentu i przygotowywać się na spotkanie Pana.

Maria Błach