Czuwanie Wspólnot Margaretkowych ze św. Jadwigą

W piątek, 17 listopada 2017 r. odbyło się kolejne czuwanie modlitewne Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej. Patronką czuwania była św. Królowa Jadwiga, której historię życia przybliżył Ks. Jacek Malewski - wikariusz parafii katedralnej w Kielcach.

Czuwanie rozpoczęliśmy modlitwą różańcową pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Toboła.

W czasie konferencji ks. Jacek Malewski przybliżył zebranym postać św. Jadwigi Królowej, która patronuje dwóm parafiom naszej diecezji: w Pstroszycach i Kielcach. Pokreślił jej olbrzymi wkład w rozwój wiary w naszej ojczyźnie i szczególną troskę o poddanych. Po wysłuchaniu konferencji zebrani wierni uczcili relikwie św. Jadwigi Królowej. O godz. 21.00 rozpoczęliśmy Mszę św. w intencji o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jacek Malewski.

W homilii ks. Malewski mówił o potrzebie czujności w przeżywaniu czasu, który daje nam Pan Bóg. - „Te kilka godzin naszego bycia tutaj, razem we wspólnocie grup margaretkowych, jest czasem, który składa się na czuwanie”. I mówił dalej - „Bóg przychodzi do nas przez grupy wsparcia jakimi są Wspólnoty Margaretkowe, które każdego dnia wołają do Boga o świętość dla konkretnych Kapłanów, aby byli wierni, aby nie siali zgorszenia, ale prowadzili do żywego Boga. My kapłani o takie wsparcie nadal prosimy i za to wsparcie serdecznie dziękujemy”.

W czasie czuwania przyrzeczenie modlitwy w intencji ks. Łukasza Duraja (parafia Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach), ks. Józefa Barana oraz ks. Mariusza Kafel (parafia Narodzenia NMP w Szreniawie) złożyły nowopowstałe Wspólnoty Margaretkowe.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wszyscy zebrani modlili się w intencji kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele.

Czuwanie modlitewne zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, podczas którego modliliśmy się wspólnie pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego. Po nowennie wspólnie modliliśmy się śpiewając Kompletę.

Po zakończeniu modlitwy wszyscy zebrani spotkali się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych. Uczestnicy czuwania mieli też okazję wpisać się do Księgi Pamiątkowej Wspólnot Margaretkowych.

W Czuwaniu Wspólnot Margaretkowych wzięli udział Kapłani i Wierni z Parafii:
- pw. Wniebowzięcia NMP (Katedra) i św. Jana Chrzciciela w Kielcach z ks. Jackiem Malewskim
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach z ks. Łukaszem Durajem
- pw. Św. Maksymiliana w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach z ks. Wojciechem Oczkowiczem
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach z ks. Piotrem Bosiem
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- pw. Narodzenia NMP w Szreniawie z ks. Józefem Baranem i ks. Mariuszem Kafel (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Grzegorz Kozik