Czuwanie z Matką Bożą Miłosierdzia w Imbramowicach

Dnia 16 listopada 2018 r. w atmosferze radości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Wspólnoty Margaretkowe spotkały się w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach na kolejnym czuwaniu modlitewnym.

W tym szczególnym czasie, w dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia w sposób szczególny naszą modlitwą i rozważaniami zwróciliśmy się właśnie ku Maryi. Czuwanie modlitewne rozpoczęła modlitwa różańcowa pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie wspólnie przeżywaliśmy Drogę Krzyżową, widzianą oczami Maryi, której przewodniczył ks. Krzysztof Toboła.

W konferencji ks. Michał Haśnik - wikariusz Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie przybliżył historię obrazu i rozwój kultu Matki Bożej Ostrobramskiej. Zachęcił wiernych do pielgrzymowania i wiernego trwania przy Maryi, która zawsze wstawia się u Swojego Syna, aby wypraszać potrzebne łaski.

Zebrani mieli również możliwość uczcić relikwie św. Jana Pawła II- Apostoła Miłosierdzia. Modliliśmy się również Koronką do Miłosierdzia Bożego szczególnie w intencji zmarłych kapłanów.

O godzinie 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana w intencji o nowe i  święte powołania do Służby Bożej w Kościele oraz uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych. Modliliśmy się również w sposób szczególny za kapłanów naszej diecezji, którzy w tym roku odeszli do Pana. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Michał Haśnik. Mówił On o prawdziwej pobożności maryjnej, która ma się wyrażać nie tylko w wielości próśb i błagań, ale nade wszystko w dziękczynieniu. Zwieńczeniem rozważań było pytanie pozostawione każdemu z nas do osobistej refleksji: „Ile razy modliliśmy się do Matki Bożej tak, aby ją o nic nie prosić, lecz aby ją uczcić za to, że jest?”.

Przyrzeczenie modlitwy w intencji Ks. Krzysztofa Toboły złożyła nowopowstała Wspólnota Margaretkowa. Następnie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu modliliśmy się wspólnie powierzając Bogu wszystkie intencje z którymi przybyliśmy na to święte miejsce a nade wszystko o dalszy rozwój dzieła oraz uświęcenie Kapłanów. Intencje pielgrzymów zostały również odczytane w czasie Nowenny do Pana Jezusa Cierpiącego pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Czuwanie zakończyło Błogosławieństwo Lurdzkie i Kompleta. Czuwanie modlitewne ubogaciła śpiewem Schola z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach. Po zakończeniu wspólnej modlitwy spotkaliśmy się w spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział Kapłani i Wierni z parafii:
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach - Ks. dr Zdzisław Sideł
- pw. Św. Józefa w Kielcach - Ks. Michał Kościański
- pw. Św. Maksymiliana w Wolicy-Tokarni - Ks. Jacek Dąbek
- pw. Św. Idziego w Tczycy - Ks. Krzysztof Toboła
- pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu (diec. sosnowiecka) - Ks. Krzysztof Pasek
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju
- pw. Bożego Ciała w Busku-Zdroju