Dar kapłański na budowę hospicjum

Ponad 90 tys. zł zebrali księża diecezji kieleckiej na budowę hospicjum stacjonarnego, które w Kielcach prowadzi Caritas kielecka. Koszt inwestycji to ok. 4,5 mln zł, a wszystkie wpływy pochodzą wyłącznie z ofiar społecznych.

Kapłańska ofiara była dobrowolna, księża zbierali ją w poszczególnych dekanatach, a następnie 17 maja - w Dniu Kapłańskim - przekazali podczas uroczystości w Bazylice Katedralnej jako Kapłański Dar Ołtarza.

"Do zbiórki funduszy dla potrzeb budowanego hospicjum przyłączyli się księża biskupi, księża emeryci z Domu Księży Emerytów, profesorowie seminarium i pracownicy kieleckiej kurii" – powiedział KAI ks. Dariusz Gącik, rzecznik Kurii w Kielcach.

W ubiegłym roku ów dar ołtarza w kwocie 121 tys. 220 zł został przekazany na budowę pomnika kapłanów zamordowanych podczas II wojny światowej, który wzniesiono na Placu Jana Pawła II obok kieleckiej Bazyliki.

Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty, pierwsze stacjonarne w regionie, jest budowane przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Placówka, która zapewni wyspecjalizowaną, wszechstronną opiekę dysponować będzie 45 miejscami. Dwukondygnacyjne hospicjum ma być ukończone do końca 2013 r., w tym roku powinien być zamknięty stan surowy.

Nie są to jedyne działania hospicyjne Caritas kieleckiej w regionie. W 1998 r. w strukturach Caritas kieleckiej powstało pierwsze w diecezji hospicjum w Miechowie. W 2009 r. w Kielcach Caritas powołała hospicjum domowe.

Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną i hospicyjną stale wzrasta. Jest to związane z zauważalnym w ostatnich czasach zjawiskiem wzrostu zachorowań na choroby onkologiczne i inne nieuleczalne choroby, które często dotykają coraz młodszych pacjentów – także dzieci i młodzież. W województwie świętokrzyskim na choroby onkologiczne choruje ponad 2 tysiące osób.

dziar
tekst za: www.ekai.pl