Dekanalny turniej ministrantów w Wodzisławiu

Zgodnie z tradycją - podczas ferii zmowych odbywa się w Wodzisławiu regionalny turniej ministrantów w halową piłkę nożną. W tym roku miała miejsce jego dziesiąta edycja, rozgrywana jak zawsze w hali sportowej miejscowego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej.

Honorowy patronat nad zawodami objęli: ks. kanonik Lucjan Słota – proboszcz parafii św. Marcina w Wodzisławiu oraz mgr Tadeusz Mendrala – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu.

W zawodach, nieoficjalnie nazywanych „Senior Cup”, biorą udział zawodnicy ze starszej grupy wiekowej, a więc uczniowie gimnazjum, szkół średnich oraz studenci.

W tym roku do zmagań przystąpili ministranci z czterech parafii: z Wodzisławia, Kozłowa Małogoskiego, Książa Wielkiego i Mieronic. W przypadku przybycia większej liczby zawodników z jednej parafii, regulamin daje możliwość stworzenia kilku zespołów – z czego skorzystano również w tym roku. Większa liczba drużyn to przecież więcej meczów, co wpływa na atrakcyjność widowiska.

Opiekę sędziowską nad meczami sprawowali miejscowi nauczyciele wychowania fizycznego, mający uprawnienia do pełnienia funkcji sędziego sportowego.

Podczas tej edycji do finału doszły drużyny z Książa Wielkiego i z Wodzisławia (dokładniej – pierwszy z dwóch zespołów, nazwany na potrzeby turnieju „Zadora Wodzisław”), które w meczu o złoto stoczyły niebywale zacięty bój, ostatecznie zakończony jednobramkowym zwycięstwem gości.

Gratulacje dla zwycięzców oraz ich opiekuna – ks. Kamila Nartowskiego – na co dzień dekanalnego duszpasterza ministrantów w dekanacie wodzisławskim.

Jak podkreślają uczestnicy turnieju, tego typu zawody są okazją do aktywnego i ciekawego spędzenia ferii oraz spróbowania swoich sił. Nic dziwnego, skoro stawką turnieju były puchary dla drużyny, statuetki dla trzech najlepszych graczy oraz pamiątkowe medale dla każdego zawodnika. Organizatorzy turnieju mają natomiast nadzieję, że w kolejnych edycjach zgłoszą się kolejne parafie i drużyny – i to nie tylko z najbliższych okolic. Na pewno warto spróbować swoich sił.

Na koniec serdeczne podziękowania dla gospodarzy zawodów – Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników szkoły – za udostępnienie obiektów, rozegranie meczów oraz ciepły posiłek na zakończenie turnieju.

Ks. Rafał Borecki
Wikariusz w Wodzisławiu