Diecezja Kielecka: Ukraińcy mają swoje ośrodki duszpasterskie

Od trzech miesięcy Ukraińcy przebywający na kielecczyźnie mogą uczestniczyć w zorganizowanym specjalnie dla nich duszpasterstwie, które funkcjonuje w Kielcach i w Busku-Zdroju. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu i dekretom biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i greckokatolickiego biskupa Vladymira Juszczaka.

Ośrodki duszpasterskie dla ukraińskich wspólnot istnieją przy parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach oraz przy parafii św. Brata Alberta w Busku – Zdroju, powołane dekretami biskupimi 17 września 2017 roku. Odpowiada za nie greckokatolicki duchowny, ks. Wasyl Smytsniuk, pochodzący z Iwanofrankowska.

– „Na razie nie są to duże wspólnoty, wciąż staram się docierać do Ukraińców mieszkających w Kielcach, w Busku – Zdroju i w pobliżu tych miast. Bardzo pomagają mi we wszystkim proboszczowie obu parafii, ks. Tadeusz Pytel i ks. Marek Podyma” – mówi KAI ks. Smytsniuk.

Jak dodaje, w Polsce jest już ok. miliona Ukraińców. W tym celu powołano w całym kraju osiem ośrodków w różnych diecezjach, w tym w Kielcach i Busku-Zdroju.

W kieleckiej parafii św. Jana Chrzciciela Ukraińcy mogą uczestniczyć w coniedzielnych Mszach św. o godz. 16.00, natomiast w Domu Parafialnym w Busku-Zdroju przy parafii św. Brata Alberta jest Msza św. w każdą niedzielę o godz. 10.00. Po Mszy św. odbywa się spotkanie integracyjne z katechezą dotyczącą bieżących zagadnień w Kościele oraz praktycznym poradnictwem.

Duchowny greckokatolicki liczy, że jego na razie niewielkie wspólnoty, szybko się powiększą. Zabiega m.in. o studentów.

dziar
tekst za: ekai.pl