Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego na Barwinku

Kilkaset osób uczestniczyło w kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika na Barwinku w Kielcach w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego.

Mszy z udziałem chorych, niepełnosprawnych, licznej grupy osób na wózkach inwalidzkich, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków pomocy społecznej i wolontariuszy przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W homilii biskup kielecki zauważył, że cierpienie jest zawsze wielką zagadką, niezależnie od kultury i religii. Podkreślił, że chorzy i zdrowi są dla siebie nawzajem darem, mówił także o zbawczej wartości cierpienia. – „Z Jezusem nic się nie traci” – podkreślał bp Piotrowski.

Hierarcha zawierzył chorych opiece Matki Bożej, „która ma miłosierne oczy i serce”.

Z chorymi przybyła liczna grupa wolontariuszy, m.in. z Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Podzamczu Chęcińskim i Zespołu Szkół Ekonomicznych z Kielc, a także klerycy z seminarium.

Oprawę liturgiczną i muzyczną wydarzenia przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, którzy dzięki szkolnym inicjatywom zebrali fundusze i zakupili dwa telewizory dla hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Po Mszy św. biskup i kapłani udzielili zebranym sakramentu namaszczeniach chorych i odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wysłuchano również referatu prawnika na temat możliwości uzyskiwania bezpłatnych porad prawnych przez osoby starsze i wykluczone.

Mszę z biskupem kieleckim koncelebrowali: ks. Witold Janocha – krajowy duszpasterz sportowców niepełnosprawnych, ks. Jan Jagiełka – dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, dyrektorzy Caritas kieleckiej: ks. Stanisław Słowik i ks. Krzysztof Banasik, a także ks. Marian Janus – miejscowy proboszcz.

Światowy Dzień Chorego jest w tym roku obchodzony pod hasłem ,,Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5)".

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Komunikat Kurii Diecejzalnej

Przeczytaj: Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego