Diecezjalny Dzień Kapłański

„Niezależnie od tego, kiedy zostaliśmy wyświęceni i bez względu na naszą kondycję życia duchowego, każdy z nas jest kochany przez Boga taką samą miłością” - mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Bazylice Katedralnej podczas Dnia Kapłańskiego.

Dzień Kapłański, obchodzony w Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zgromadził w kieleckiej katedrze 150 kapłanów. Spotkanie modlitewne rozpoczęło się o godz. 10.00 Liturgią Godzin, po której konferencję pt. „Liturgia szczytem i źródłem życia oraz posługi kapłana” wygłosił ks. prof. dr hab. Andrzej Żądło. Pierwszą część spotkania zakończyła wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Centralnym punktem Dnia Kapłańskiego była Eucharystia o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego – pasterza Kościoła Kieleckiego. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Marian Florczyk, pracownicy Kurii Diecezjalnej oraz zebrani kapłani z całej diecezji. Wszyscy kapłani weszli do Bazyliki Katedralnej w liturgicznej procesji, przechodząc przez Bramę Miłosierdzia, na znak otwarcia się na łaskę Bożego Miłosierdzia oraz uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

W homilii bp Piotrowski mówił o miłości Boga do człowieka, ale także pytał zebranych  o miłość wobec Stwórcy. – „Dziś w głębi swojego kapłańskiego serca warto zapytać siebie odważnie, uczciwie i bez lęku: jaką miłością ja kocham Boga, który tak wspaniale daje mi uczestnictwo w kapłaństwie swojego Syna Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana?”.

Kapłani złożyli także „dar serca”, którym w tym roku wesprą Fundusz Stypendialny im. Ks. Biskupa Czesława Kaczmarka, którego zadaniem jest pomoc zdolnej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, pochodzącej z wielodzietnych i niezamożnych rodzin.

Asystę liturgiczną przygotowali klerycy kieleckiego seminarium pod opieką ks. dr. Mirosława Kowalskiego, a oprawę muzyczną zapewnił chór WSD pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka.

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana to jedno z najnowszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Ustanowione zostało w 2012 r. przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański.

Papież Benedykt XVI zaproponował wprowadzenie tego święta, w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty i zakony dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 r. do 11 czerwca 2010 r.

Biskupi chcieli, aby święto, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI i będące dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym, przyczyniało się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej.

pkun

Zobacz: Galeria zdjęć