Droga Krzyżowa przeszła ulicami Kielc

Już po raz dziewiętnasty ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa nazwana Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób.

Po raz kolejny wierni nie zawiedli i pomimo niesprzyjającej pogody licznie wzięli udział w Drodze Krzyżowej organizowanej przez Kurię Diecezjalną, Duszpasterstwo Akademickie WESOŁA 54 oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Nabożeństwu przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z biskupem Marianem Florczykiem i biskupem Andrzejem Kaletą. –„ Ta Doga Krzyżowa jest świadectwem wiary. Idziemy wspólnie, młodzi, starsi, biskupi, księża, żołnierze i wszyscy wierni. Odzwierciedla to stan naszego społeczeństwa, które się modli i szuka tego co dobre” – powiedział bp Jan Piotrowski.

Pomysłodawcą wydarzenia jest bp Marian Florczyk. – „Chodziło mi o to, aby nie zapominać o historii Kielc, która jest tragiczna. Bolałem nad tym, że zapomina się o tej przeszłości i o tych miejscach. Zależało mi na tym żeby przypominać miejsca, które zostawiły mocny ślad w naszej historii, a jednocześnie identyfikować się z Jezusem Chrystusem, że idąc przez życie niesiemy mniejszy lub większy krzyż.  Zaczynamy od miejsca gdzie była w Kielcach pierwsza kaplica, ale też pierwszy dom” - podkreślił bp Marian Florczyk.

– „To dla mnie wyjątkowe wydarzenie. Odbywa się po raz 19 i przez te wszystkie lata tylko raz nie mogłem uczestniczyć w tym nabożeństwie. Droga krzyżowa zawsze skłania mnie ku refleksji, myślę nad swoim krzyżem, który dźwigam ale też bardzo gorliwie się modlę za mojego sąsiada, który jest ciężko chory” – powiedział pan Tomasz, który wziął udział w nabożeństwie.

Rozważania i oprawę muzyczną przygotował Wojewódzki Dom Kultury. Poprowadzili je artyści świętokrzyscy i przedstawiciele różnych środowisk społecznych Kielc. Modlitwa zakończyła się na placu Jana Pawła II przy kieleckiej Katedrze.

tekst za: em.kielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej