Droga Krzyżowa śladami św. Jana Pawła II w Masłowie

W Masłowie, gdzie w 1991 r. gościł Jan Paweł II – Mszą św. i tradycyjną Drogą Krzyżową na lotnisko w piątek 23 marca uczczono i przypomniano zbliżającą się 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył bp Marian Florczyk, z udziałem wielu mieszkańców Masłowa i okolicznych parafii.

W Masłowie 3 czerwca 1991 r. Jan Paweł II spotkał się i modlił z mieszkańcami ziemi świętokrzyskiej, a po jego śmierci w 2005 r. na masłowskim lotnisku ok. 20 tys. wiernych ułożyło na płycie lotniska ogromny krzyż ze zniczy. Po Mszy św. rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która prowadziła od głazu przy kościele upamiętniającego pobyt Jana Pawła II, do symbolicznej płyty papieskiej przy lotnisku na terenie aeroklubu.

Bp Marian Florczyk przypomniał, że odbywana w Masłowie od lat Droga Krzyżowa stanowi upamiętnienie Jana Pawła II. Zwrócił uwagę na wspólnotowy charakter spotkań w tym miejscu, od chwili śmierci Papieża, gdy w Masłowie spontanicznie zgromadziły się tysiące wiernych, po tradycję dorocznej modlitwy podczas wspólnego nabożeństwa. Rozważania stacji Drogi Krzyżowej były przygotowane w oparciu o wypowiedzi i świadectwo życia Jana Pawła II. Nawiązywały także do wątków cierpienia i motywów lokalnych.

W religijnym wydarzeniu uczestniczyło co najmniej kilkaset wiernych, w tym m.in. harcerze, strażacy, delegacje szkół, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich w świętokrzyskich zapaskach. Na zakończenie ustawiono krzyż z lampionów, zaśpiewano „Barkę”, a bp Marian Florczyk podziękował wszystkim za przybycie i udzielił im błogosławieństwa.

Parafia w Masłowie była erygowana 19 IV 1918 r. przez bpa Augustyna Łosińskiego, wydzielono ją z macierzystej parafii św. Wojciecha w Kielcach. Kościół murowany zbudowano w latach 1926-1937 na miejscu drewnianego z 1835 r., był konsekrowany 5 VI 1960 r. przez bpa Jana Jaroszewicza. Prace remontowe prowadzono w kościele w 1977 i 1983 r. Kapitalny remont organów przeprowadzono w 1992 r., polichromię odnowiono w 1993 r.

Obecnie parafia liczy ponad 3 tys. wiernych. W Masłowie odbywają się uroczystości związane z obecnością tutaj bł. Jana Pawła II, który odprawił na lotnisku Eucharystię 3 czerwca 1991 r. dla mieszkańców ziemi świętokrzyskiej podczas pielgrzymki do Ojczyzny.

Lotnisko w Masłowie powstało w 1937 r. Posiada pas startowy o długości 900 metrów.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej