Duszpasterze ministrantów na Rekolekcjach

Blisko 50 księży naszej diecezji – głównie zajmujących się ministrantami – wzięło udział w Rekolekcjach Kapłańskich, które w dniach od 22-24 listopada 2012 r. odbywały się w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem.

Rekolekcje rozpoczęły się w czwartek, 22 listopada 2012 r. o godz. 14.00 wspólnym obiadem, w czasie którego wszystkich księży powitał ks. Leszek Mirek, dyrektor Centrum: „Z radością w sercu witam wszystkich księży diecezji kieleckiej w naszym domu. Jest to dom kapłański - czyli także i wasz dom. Czujcie się tutaj jak u siebie. Księża waszej diecezji w ubiegłym roku prowadzili w tym domu rekolekcje i dobrze się spisali, więc zawsze księża diecezji kieleckiej są tutaj mile widziani”. Ks. Mirek przedstawił także pokrótce historię domu, w którym podczas swojego pobytu w Polsce mieszkał Papież Jan Paweł II.

Następnie w kaplicy pw. Bł. Abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego wszystkich zebranych powiał ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej. „Cieszę się, że w tym szczególnym roku – Roku Wiary nasze rekolekcje odbywają się tutaj w Księżówce. Chciejmy otworzyć się na Boże Słowo i budujmy braterską wspólnotę” – mówił ks. Zygmunt.

Nauki rekolekcjne głosili ks. Jan Zwierzchowski, diecezjalny wizytator religii oraz doradca metodyczny oraz ks. Wojciech Jurkowski SAC z Krzeptówek.

Pierwszą konferencję wygłosił ks. Zwierzchowski. „Rekolekcje to czas Boga i dla Boga. Każdy z nas tutaj obecnych jest odpowiedzialny za siebie, ale także za drugiego kapłana – kolegę, przyjaciela, proboszcza, wikariusza. Z tymi dwoma zdaniami zostawiam was na czas tych rekolekcji” – zakończył swoje rozważanie rekolekcjonista.

W programie Rekolekcji przewidziano m.in. codzienną Eucharystię, wspólną modlitwę Liturgią Godzin, wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, Drogę Krzyżową. Była także okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz odbyło się spotkanie, w czasie którego księża omówili bieżące sprawy związane ze służbą liturgiczną naszej diecezji.

tk

Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem