Dziękczynienie za 50 lat kapłaństwa w Tumlinie

Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem. I przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili (…) J 15, 16. Te słowa z Ewangelii według św. Jana w sposób szczególny wybrzmiały we wspólnocie parafialnej w Tumlinie 13 czerwca 2020 r.

To w tym dniu proboszcz parafii ks. kan. Czesław Biskup przeżywał 50 rocznicę święceń prezbiteratu. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się 13 czerwca Nabożeństwem fatimskim – które, należy zaznaczyć, wprowadził ks. Proboszcz zaraz po nominacji do parafii. Następnie o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. w intencji czcigodnego jubilata. Jak każdego 13 dnia miesiąca od maja do października, tak i w tym dniu zgromadzili się licznie przede wszystkim czciciele Matki Bożej. Ksiądz Proboszcz wraz z nimi dziękował Panu Bogu przez ręce Matki Bożej za dar życia i powołania do Kapłaństwa.

Główne uroczystości odbyły się natomiast w niedzielę, 14 czerwca 2020 r. Najważniejszym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Proboszcza w koncelebrze z 10 kapłanami. Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kaszycki – proboszcz parafii św. Jadwigi w Kielcach i wieloletni przyjaciel Księdza Jubilata. Dokonując rozważania na temat istoty kapłaństwa, podkreślił, że ks. kan. Czesław Biskup przez te wszystkie lata rozwijał się jako kapłan, będąc na bieżąco z lekturą teologiczną, aby móc dobrze prowadzić do Boga swoich wiernych. Zaznaczył, że w Tumlinie obok otwartego Domu Bożego był również zawsze otwarty dom parafialny dla drugiego człowieka, dla kapłanów.

Po Komunii Świętej został wyśpiewany hymn Te Deum Laudamus, a następnie wierni przedstawili prezentację dotyczącą historii życia ks. Proboszcza, w szczególności owoców posługiwania w Tumlinie. Nie zabrakło oczywiście też życzeń. W imieniu księży głos zabrał dziekan dekanatu zagnańskiego ks. kan. Jan Marczewski. Podkreślił on, że ks. Czesław Biskup jest obecnie najdłużej pracującym kapłanem w dekanacie. Później życzenia złożyła delegacja od całej parafii, gdzie głos zabrał Antoni Garstka. Dalej życzenia w imieniu całej gminy Zagnańsk złożył wójt gminy Wojciech Ślefarski oraz zastępca wójta Stanisław Stępień, który jest także naszym parafianinem. Później Dyrektor Szkoły w Tumlinie Iwona Zapała wraz z delegacją złożoną z pracowników i uczniów szkoły, a na końcu przedstawiciele ministrantów i scholii parafialnej.

Ksiądz Proboszcz podziękował licznie zgromadzonym wiernym i kapłanom za modlitwę, dobre słowa i wsparcie, jakie mu okazywali podczas wszystkich lat posługi w parafii. Wspomniał pierwsze dni we wspólnocie i pomoc jaką mu wtedy okazał jego pierwszy wikariusz, obecnie już proboszcz ks. Kajetan Burzyński oraz Państwo Domagałowie. Ksiądz Proboszcz zaznaczył również, że w jego życiu towarzyszyła Mu przede wszystkim  postać św. Marii Magdaleny – patronki parafii rodzinnej w Dzierążni.

Należy dodać, że ks. Czesław Biskup święcenia prezbiteratu przyjął 13 czerwca 1970 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach z rąk biskupa Jana Jaroszewicza i na 50 lat posługi kapłańskiej aż 27 lat to służba we wspólnocie w Tumlinie. Rocznik stanowiło 13 kapłanów z czego 5 dożyło złotego Jubileuszu Kapłaństwa, w tym także bp Piotr Skucha pochodzący z Proszowic, a obecnie biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej.

Ks. Ireneusz Kamiński

>> Galeria zdjęć