I Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego w Niedzielę Biblijną

„Weź i czytaj!” - to hasło pierwszego Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, który był obchodzony 30 kwietnia. Biskup Kielecki Jan Piotrowski zainaugurował obchody tego dnia w parafii Chrystusa Odkupiciela w Nowinach.

Do akcji przyłączyła się również parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Jak informuje ks. proboszcz Marian Fatyga: „Po każdej Mszy św. przedstawiciele różnych stanów parafii odczytywali List św. Pawła do Galatów". Także czytanie Listu odbyło się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Podobne Msze św. zostaną odprawione w Łagiewnikach, Warszawie, Lublinie i Szczecinie.

Inspiracją do zorganizowania Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W tym dniu w kościołach będzie miała miejsce uroczysta lektura wybranych tekstów z „Listu do Galatów” z odpowiednim nawiązaniem do Niedzieli Biblijnej. Wierni w parafiach  otrzymają „Chleb życia”, czyli pojedyncze fragmenty „Listu do Galatów” na karteczkach, by mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst w swoim Piśmie Świętym, uważnie przeczytać i rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej.

Jak wskazują organizatorzy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać modlitwę i medytację wiernych na wybraną księgę.

– W imieniu księży biskupów bardzo serdecznie zachęcam do tego, aby pójść za wezwaniem „Weź i czytaj!”. To jest kontynuacja 1050-lecia Chrztu Polski. Dla nas, ludzi ochrzczonych Pismo Święte jest naszym skarbem. Jest listem Pana Boga do każdego z nas – mówi ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik KEP.

Organizatorami akcji są: Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

BP KEP