I Światowy Dzień Ubogich

Mszą św. w kieleckim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, której przewodniczył biskup Marian Florczyk rozpoczęły się w diecezji kieleckiej obchody I Światowego Dnia Ubogich. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości zasiedli do wspólnego posiłku.

Jak podkreśla ksiądz biskup, organizacja takiego wydarzenia w diecezji jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka. – „Ojciec Święty sprawował dziś Mszę świętą w Bazylice św. Piotra i również zaprosił ubogich i potrzebujących do posiłku. Dziś zwracamy szczególną uwagę właśnie na tych ludzi. Jezus mówił, że zawsze będą oni wśród nas. Życie potwierdza, że tak właśnie jest” – mówi biskup i dodaje, współczesnym problemem naszej diecezji jest również samotność. Jest ona szczególnie widoczna na terenach wiejskich. – „Młodzi opuścili wieś i zostali ludzie starsi. Dziś naszym palącym problemem jest samotność ludzi starszych, samotna wieś” – dodał.

W organizację spotkania i przygotowanie posiłku włączyły się Parafialne Zespoły Caritas. – „Istotą tego dnia ma być obecność i wspólnota, dzielenie się.  Właśnie dla tego po Mszy świętej zasiadamy do agapy, czyli wspólnego posiłku” – informuje ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

Obchodom I Światowego Dnia Ubogich towarzyszy akcja Tytka Charytatywna, czyli zbiórka produktów spożywczych i artykułów chemicznych do toreb zabieranych przez parafian do domu. Jak informuje ksiądz Krzysztof Banasik, wierni diecezji chętnie włączyli się w tę akcję. – „W naszej diecezji jest to program pilotażowy. Odbierałem dziś jednak telefony z tych parafii, które ostrożnie podchodziły do przedsięwzięcia. Rozmówcy pytali, czy jest do dyspozycji więcej toreb, bo te dostarczone już się skończyły. Pokazuje to, że jest w nas wrażliwość na potrzeby innych” – mówi zastępca dyrektora Caritas.

Światowy Dzień Ubogich jest nową inicjatywą Kościoła katolickiego. Uroczystość jest obchodzona po raz pierwszy i będzie przypadała na niedzielę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla.

Piotr Wójcik
tekst za: em.kielce.pl