Imbramowice: norbertanki klauzurowe modlą się o światło Ducha Świętego dla kardynałów

Norbertanki klauzurowe z jednej z najstarszych wspólnot norbertańskich w Polsce - klasztoru w Imbramowicach, modlą się nieustannie o szczęśliwy wybór papieża, szczególnie intensywnie od momentu rozpoczęcia konklawe.

„Dzisiaj właściwie wszystkie modlitwy dnia ofiarowałyśmy w intencji pomyślnego konklawe, z prośbą o dary Ducha Świętego i łaski dla Kościoła świętego” – powiedziała KAI przełożona wspólnoty imbramowickich norbertanek – matka Antonia Zaczyńska.

Mniszka podkreśliła, że od chwili ogłoszenia przez Benedykta XVI decyzji o rezygnacji, siostry każdego dnia modliły się w jego intencji, indywidualnie i podczas modlitwy wspólnotowej oraz za wstawiennictwem Pana Jezusa Konającego, odbierającego łaski w cudownym wizerunku w klasztorze.

Dzisiaj w klasztornym kościele św. Piotra i św. Pawła podczas Mszy św. norbertanki modliły się w intencji konklawe. Za kardynałów ofiarowały także Liturgię Godzin, różaniec i in. modlitwy dnia. „Każda z sióstr swoje osobiste troski, cierpienia fizyczne, duchowe doświadczenia, także ofiarowuje w tej intencji” – opowiadała przełożona.

W imbramowickim klasztorze klauzurowe norbertanki przebywają nieprzerwanie od ponad 780 lat - jest to jeden z najstarszych klasztorów norbertańskich na ziemiach polskich. Klasztor ufundowany został ok. 1226 przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Obecna późnobarokowa budowla kościelno–klasztorna to w większości dzieło architekta Kacpra Bażanki. Klasztor od XIII w. ulegał napadom tatarskim, pożarom, był obiektem ataku podczas wielu wojen, czy powstań narodowych, niemniej jednak regularnie prowadził szkoły, szpital i udzielał ludności różnych form pomocy, uruchamiając akcje dobroczynne i społeczne. Do historii przeszły np. Instytut Naukowy Wyższy Żeński czy Szkoła Rolnicza. Za udział w walce z okupantem niemieckim klasztor został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zarządzało nim dotąd 52 siostry przełożone.

Obecnie w klasztorze mieszka 15 sióstr.

dziar
tekst za: www.ekai.pl