Inauguracja Roku Katechetycznego

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana, sprawowaną 30 sierpnia oraz bp. Kazimierza Gurdy, sprawowaną 31 sierpnia w Bazylice Katedralnej w Kielcach ok. 780 katechetów diecezji kieleckiej rozpoczęło nowy rok szkolny.

W homilii pierwszego dnia bp Ryczan skrytykował współczesne trendy polegające na bagatelizowaniu sakramentów – szczególnie małżeństwa oraz świętości, wzorców i wartości dotąd uznawanych za nietykalne. Zaapelował, aby katecheci nie ulegali tego typu naciskom i aby przywiązywali wagę do kształcenia młodego pokolenia, przede wszystkim w duchu wartości.

Po Mszy św. katecheci spotkali się w Auli Biskupa Czesława Kaczmarka w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Na początku wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca ks. dr Grzegorz Kaliszewski - nowy Rektor Seminarium. Następnie głos zabrała mgr Magorzata Muzoł - Świętokrzyska Kurator Oświaty, która wyraziła wielką radość z tego, że od kilku lat może uczestniczyć w Inauguracji Roku Katechetycznego. Złożyła także gratulacje ks. Kaliszewskiemu, który objął urząd rektora seminarium oraz podziękowała za lata współpracy z ks. prałatem dr. Władysławem Sową. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali wykładu ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego - rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, podsumowującego 20 lat katechezy w szkole. Po wykładzie dyskutowano m.in. na temat, czy katecheci są dobrze przygotowani do swojej funkcji.

„Katecheci – absolwenci wyższych uczelni otrzymują takie samo przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne, jak nauczyciele innych przedmiotów. Są dobrze przygotowani do pracy” – uważa ks. dr Karol Zegan, dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Wyjaśnia, że w roku szkolnym 2012/2013 rozpoczyna się wdrażanie nowej podstawy programowej dla klas I i IV szkoły podstawowej oraz dla klas I liceum. „Tym samym dzieci rozpoczynające naukę w I klasie, do pierwszej Komunii św. pójdą w III klasie” – mówi ks. Zegan.

Drugiego dnia spotkanie katechetów wyglądało podobnie, jak pierwszego.

dziar, mhas
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Homilia Biskupa Kieleckiego wygłoszona w Bazylice Katedralnej podczas Mszy św. dla katechetów - 30 sierpnia 2012 r.